Strona głównaZdrowieZa dłuższe życie odpowiada... poziom inteligencji

Za dłuższe życie odpowiada... poziom inteligencji

Im wyższa inteligencja, tym dłuższe życie, mówią badacze.
Za dłuższe życie odpowiada... poziom inteligencji [©  ladyalex - Fotolia.com] Międzynarodowy zespoł uczonych koordynowany przez naukowców z London School of Economics odkrył związek pomiędzy poziomem inteligencji i szansami na .

Mądrość ma wartość i to nie tylko dla kariery zawodowej czy życia codziennego. Okazuje się, że inteligencja, za którą w niemałym stopniu odpowiadają aspekty genetyczne, jest związana z dłuższym życiem.

Badacze ustalili, że osoby z wyższym żyją dłużej. Aby zrozumieć dlaczego, przeanalizowano dane zebrane w trzech oddzielnych badaniach przeprowadzonych w Szwecji, USA i Danii. W sumie zebrano informacje dotyczące ponad 1,4 tys. bliźniąt monozygotycznych i heterozygotycznych.
Okazało się, że osoby o wyzszym IQ żyły dłużej. Zjawisko to było bardziej widoczne w bliźniąt bliźniąt heterozygotycznych w porównaniu do identycznego rodzeństwa. Zdaniem badaczy źródła tych wyników należy szukać w genetycznym dziedzictwie.

Związek między inteligencją i długowiecznością w dużej mierze zależy od genetyki, wnioskują uczeni. Możliwe, że DNA, które czyni ludzi inteligentniejszymi, wpływa też na lepsze zdrowie. Być może też geny związane z długowiecznością i inteligencją są mniej podatne na zmiany: dlatego ludzie o mniejszych modyfikacjach genetycznych mogą mieć większe szanse wyższe i żyć dłużej.

Oczywistym jest jednocześnie - zaznaczają badacze -, że inteligencja nie jest dominującym czynnikiem długowieczności. Szanse na długie życie wiążą się z wieloma innymi aspektami, choćby dostępem do służby zdrowia, poziomem dochodów, poziomem zanieczyszczenia środowiska naturalnego, etc. W 2013 roku średnia długość życia w chwili urodzenia dla obojga płci na całym świecie wynosiła 71 lat.

O badaniach można przeczytać w International Journal of Epidemiology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy