Strona głównaZdrowieZ okazji Dnia Dentysty złóż mu... wizytę

Z okazji Dnia Dentysty złóż mu... wizytę

5 marca obchodzony jest Dzień Dentysty. Stomatolodzy nie oczekują jednak w tym dniu upominków ani kwiatów. Życzą sami sobie, żeby stan uzębienia Polaków uległ poprawie, bo jak mówią, wciąż jest wiele do zrobienia w tym zakresie.
© Nejron Photo - Fotolia.comBadania wykazują, że większość zaniedbań związanych ze zdrowiem jamy ustnej wynika z obaw Polaków przed udaniem się do . Skala problemu nieustannie rośnie. Z najnowszych badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że przeciętny Polak po 35. roku życia nie ma aż 11 zębów, a co czwarty 65-ciolatek w ogóle nie ma uzębienia. – Takie wyniki bardzo niepokoją. Świadczą o tym, że Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest systematyczne leczenie stomatologiczne po to, by zachować w zdrowiu swoje zęby. Jest też duża niewiedza w zakresie konieczności uzupełniania luk po utraconych zębach – mówi dr n. med. Agnieszka Laskus.

Wylecz się z fobii

Szacuje się, że na dentofobię cierpi 96% polskiego społeczeństwa. Z czego wynika ? Otóż można przypuszczać, że to nie samej osoby czy gabinetu się boimy. Reagujemy lękiem przede wszystkim na ból, który w naszej świadomości nierozerwalnie towarzyszy każdej wizycie u dentysty. Tymczasem współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości znieczuleń miejscowych, które znoszą każdy rodzaj bólu – również ten po ustąpieniu znieczulenia. Dla tych osób, które nieufnie podchodzą do takich deklaracji również jest rozwiązanie.

– Leczenie z wykorzystaniem sedacji, czyli półuśpienia oraz zabiegi stomatologiczne w narkozie to sposób dla tych pacjentów, których strach paraliżuje na tyle, że nie są w stanie go przezwyciężyć. Takie metody, wykonane przez kompetentnych fachowców w dobrze do tego przygotowanej klinice, są całkowicie bezpieczne – zapewnia dr Laskus.

Strach przed nieznanym

Dentyści często skarżą się też na powszechnie funkcjonujące w społeczeństwie mity, mocno zakorzenione w społeczeństwie i wręcz przekazywane z pokolenia na pokolenie. Większość z nich wynika z braku dostępu do rzetelnych informacji. Okazuje się, że niewiedza też może wywoływać lęk i powodować, że kliniki stomatologiczne omijamy szerokim łukiem. „Bez wiedzy na temat schorzeń jamy ustnej i zagrożeń wynikających z ich nieleczenia łatwiej o strach. Często boimy się tego, co nieznane. To samo dotyczy pewnych zabiegów w stomatologii, np. wszczepiania od lat już stosowanych na świecie . Ludzie nie decydują się na takie rozwiązanie, bo ich wiedza jest niewystarczająca” – dodaje dr Laksus. Łatwiej nam bowiem zmierzyć się z problemem znając jego genezę. Nie wstydźmy się więc pytać – kompetentny stomatolog wie, że troska powinna przejawiać się w nadaniu relacji lekarz-pacjent znamion partnerskiej współpracy.

Jeżeli więc chcesz uczcić Dzień Dentysty – odwiedź gabinet. Pamiętaj też o regularnych kontrolach i zabiegach, to one zapewnią ci odpowiednią higienę i zdrowie jamy ustnej. Innymi słowy: w Dzień Dentysty zrób prezent przede wszystkim sobie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy