Strona głównaZdrowieXIV Światowy Dzień Chorego

XIV Światowy Dzień Chorego

11 lutego po raz 14 obchodzimy ustanowiony przez Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego. Data ta nie została wybrana przypadkowo: 11 lutego to uroczystość Matki Bożej z Lourdes, dzień ogłoszenia pierwszego listu apostolskiego poświęconego znaczeniu cierpienia ludzkiego, a także data ustanowienia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Data listu ustanawiającego Dzień Chorego również jest wymowna – 13 maja 1992 roku czyli 75 rocznica objawień fatimskich i 11 rocznica zamachu na życie papieża.
Tegoroczne centralne obchody Dnia Chorego odbędą się w Adelajdzie w Australii, w katedrze św. Franciszka Ksawerego, wielkiego misjonarza Bliskiego Wschodu. Ich tematem będzie zdrowie psychiczne, które staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Zaburzeniami psychicznymi dotknięta jest już jedna piąta ludzkości. Ich przyczyną są coraz częściej liczne konflikty zbrojne, akty terroru i klęski żywiołowe, które pozostawiają po sobie nieodwracalne zmiany w psychice ludzi. Wynikają one także z coraz wyraźniejszego rozpadu więzi społecznych i rodzinnych, a także kryzysu wartości moralnych.

Główne obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęła trzydniowa konferencja na temat „Zdrowie psychiczne i godność człowieka”. Bierze w niej udział 300 biskupów z Australii, Azji i regionu Pacyfiku, a także naukowcy, eksperci ochrony zdrowia i przedstawiciele rządów. Zastanawiają się oni, w jaki sposób medycyna i Kościół mogą skuteczniej odpowiadać na potrzeby ludzi chorych psychicznie.

Coroczne obchody Dnia Chorego w naszym kraju są okazją do spotkań modlitewnych różnych instytucji i osób prywatnych zaangażowanych w opiekę nad ludźmi chorymi. W całej Polsce w kościołach, kaplicach szpitalnych, hospicjach i w domach pomocy społecznej odprawiane są msze święte w intencji ludzi chorych i ich opiekunów. Odbędą się także liczne pielgrzymki chorych i ich opiekunów do sanktuariów maryjnych w całym kraju.

Caritas przygotowała na Dzień Chorego plakat mający zwrócić uwagę społeczną na los ludzi chorych, cierpiących i samotnych. Po mszach św. wolontariusze będą spotykać się ze swoimi podopiecznymi, odwiedzą ich także w szpitalach, hospicjach i domach opieki. Przygotowane są upominki dla dzieci i osób starszych, które wolontariusze będą rozdawać w szpitalach w całej Polsce. Z okazji Światowego Dnia Chorego organizowane są także wystawy prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne umysłowo oraz koncerty muzyczne.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy