Strona głównaZdrowieWzrost ciśnienia przy wstawaniu oznacza wyższe ryzyko zawału i udaru

Wzrost ciśnienia przy wstawaniu oznacza wyższe ryzyko zawału i udaru

W przypadku osób w średnim wieku z nadciśnieniem, wzrost ciśnienia krwi po przyjęciu pozycji stojącej może wskazywać zwiększone ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar mózgu.
Wzrost ciśnienia przy wstawaniu oznacza wyższe ryzyko zawału i udaru [fot. Adriano Gadini z Pixabay]
Być może korzystne jest wcześniejsze rozpoczęcie leczenia obniżającego ciśnienie krwi, w tym stosowanie leków u pacjentów z nadmiernym wzrostem ciśnienia krwi w pozycji stojącej - mówi dr Paolo Palatini z Uniwersytetu w Padwie.

Około 40 proc. ludzi na całym świecie cierpi na , główną przyczynę zgonów, której można zapobiec. Osoby z nadciśnieniem w średnim wieku są pięć razy bardziej narażone na zaburzenia funkcji poznawczych i dwukrotnie częściej doświadczają osłabienia funkcji wykonawczych, demencji oraz choroby Alzheimera.

Zazwyczaj skurczowe (najwyższa liczba) ciśnienie krwi nieznacznie spada po wstaniu. Teraz oceniono, czy reakcja odwrotna - wzrost skurczowego ciśnienia krwi po podniesieniu się - jest czynnikiem ryzyka zawału serca i innych poważnych .

U ponad tysiąca uczestników wykonano sześć pomiarów ciśnienia krwi w różnych pozycjach ciała. Zazwyczaj po przyjęciu pozycji stojącej poziom skurczowego ciśnienia spadało o 3,8 mm H, u części ludzi jednak wzrost ciśnienia krwi po wstaniu wyniósł 11,4 mm Hg.

Zdrowie uczestników monitorowano aż 17 lat. Pacjenci o najwyższym wzroście ciśnienia:
  • byli prawie dwukrotnie bardziej narażeni na poważne zdarzenia niż pozostali uczestnicy;
  • zwykle nie cechowali się wyższym profilem ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych podczas wstępnej oceny (poza nadmierną reakcją ciśnienia krwi na pozycję stojącą);
  • częściej palili papierosy, jednak poziom aktywności fizycznej mieli porównywalny z innymi, nie mieli również częściej nadwagi lub otyłości w porównaniu z pozostałymi, nie odznaczali się też większym prawdopodobieństwem przypadków zdarzeń sercowo-naczyniowych w rodzinie;
  • mieli korzystniejszy poziom cholesterolu niż reszta
  • mieli niższe skurczowe ciśnienie krwi w pozycji leżącej niż druga grupa (odpowiednio 140,5 mm Hg w porównaniu z 146,0 mm Hg), mimo że ich pomiary ciśnienia krwi były wyższe w ciągu 24 godzin.
- Wyraźny wzrost ciśnienia krwi przy zmianie pozycji na stojącą może mieć znaczenie prognostyczne u relatywnie młodych osób z nadciśnieniem. Nawet stosunkowo niewielki wzrost ciśnienia krwi w pozycji stojącej (6 -7 mm Hg) wskazywało na zwiększone ryzyko poważnych zdarzeń sercowych w dłuższej perspektywie - zauważa Palatini. - Być może warto mierzyć ciśnienie krwi w pozycji stojącej, aby dostosować leczenie do pacjentów nadciśnieniem - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy