Strona głównaZdrowieWyższy poziom trójglicerydów to niższe ryzyko demencji

Wyższy poziom trójglicerydów to niższe ryzyko demencji

Starsze osoby, które mają wyższy poziom trójglicerydów, mogą być mniej narażone na demencję i cechują się wolniejszym osłabieniem funkcji poznawczych w porównaniu z osobami o niższej ilości tej formy tłuszczu.
Wyższy poziom trójglicerydów to niższe ryzyko demencji [fot. Tumisu from Pixabay]
Trójglicerydy to kwasy tłuszczowe, które są najpowszechniejszym rodzajem tłuszczu we krwi. Trójglicerydy stanowią do 95 proc. tłuszczów w diecie i równocześnie główne źródło energii mózgu.

- Wyższy poziom trójglicerydów może odzwierciedlać lepszy ogólny stan zdrowia i takie zachowania związane ze stylem życia, które chronią przed demencją - mówi Zhen Zhou z Uniwersytetu Monash w Melbourne. - Nasze odkrycia sugerują, że poziom trójglicerydów może służyć jako przydatny predyktor ryzyka demencji i pogorszenia funkcji poznawczych wśród ludzi starszych - dodaje Zhou.

Przeanalizowano dane ponad 18 tysięcy ludzi w średnim wieku 75 lat, u których wcześniej nie zdiagnozowano choroby Alzheimera ani demencji. Zdrowie tych osób monitorowano średnio przez sześć lat.

Przyglądano się pomiarom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, lipoprotein o małej gęstości (LDL, tzw. złego cholesterolu) i lipoprotein o dużej gęstości (HDL) podczas corocznych badań.

Po uwzględnieniu czynników, które mogą mieć wpływ na ryzyko demencji, w tym poziomu wykształcenia i otrzymywania leczenia obniżającego cholesterol, odkryto, że każde podwojenie poziomu wiązało się z 18 proc. niższym ryzykiem rozwoju .

Uczestników podzielono na cztery grupy, biorąc pod uwagę poziom trójglicerydów - u tych z najniższej wynosił on poniżej 62 mg/dl, u tych z najwyższej co najmniej 187 mg/dl. W porównaniu z najniższą grupą ryzyko wystąpienia demencji u osób z grypy najwyższej było o 36 proc. niższe.

Naukowcy odkryli również, że wyższe poziomy trójglicerydów wiązały się z wolniejszym pogarszaniem się . Pokazały to wyniki testów funkcji globalnych, szybkości psychomotorycznej, języka i funkcji wykonawczych oraz .

- Potrzebne są kolejne badania, aby sprawdzić, czy określone składniki trójglicerydów mogą sprzyjać lepszym funkcjom poznawczym. Dzięki temu będzie można pracować strategie hamujące osłabienie poznawcze - mówi Zhou.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy