Strona głównaZdrowieWyższy poziom testosteronu przedłuża życie

Wyższy poziom testosteronu przedłuża życie

Mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu mogą przeżyć dłużej niż ich rówieśnicy mający mniejszą ilość męskiego hormonu, wynika z badań amerykańskich.
Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który zwiększa libido i energię oraz pobudza rozwój zarostu i masy mięśniowej u chłopców.

W osiemnastoletnim badaniu wzięło udział 800 mężczyzn w wieku powyżej 51 lat. Jak wskazał zespół badawczy z San Diego School of Medicine na spotkaniu Towarzystwa Endokrynologii w Toronto, mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu mieli niższe ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy.

Mężczyźni z dużą ilością testosteronu byli bardziej narażeni na wysokie ciśnienie krwi, niski poziom dobrego cholesterolu (HDL) i wysoki poziom cukru we krwi, częściej też mieli problem z nadwagą. To są czynniki, które sprawiają, że choroby serca i cukrzyca stanowią większe zagrożenie. Prawdopodobieństwo śmierci tych uczestników w ciągu osiemnastu lat trwania badania było o 33 procent większe.

- Monitorowaliśmy stan zdrowia uczestników przez osiemnaście lat i nasze badania wykazały, że może istnieć związek między niskim poziomem testosteronu a wyższą śmiertelnością - mówi doktor Gail Laughlin z Zakładu Medycyny Prewencyjnej i Rodzinnej (Department of Family and Preventative Medicine).

Mimo, że poziom hormonów może odegrać swoją rolę w określaniu długości życia, zespół chętnie podkreślał, że zmiany w stylu życia, takie jak podejmowanie aktywności fizycznej oraz regularne kontrolowanie wagi, powinny być pierwszym krokiem w kierunku zwiększenia długości życia.

- Jest bardzo możliwe, że styl życia decyduje o poziomie testosteronu u pacjenta - stwierdziła doktor Elizabeth Barrett-Connor, współautorka badań. - Być może, zmianę poziomu testosteronu da się osiągnąć poprzez utratę zbędnych kilogramów- dodała.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć