Strona głównaZdrowieWystarczy utrzymywać stałą wagę, by zmniejszyć ryzyko cukrzycy

Wystarczy utrzymywać stałą wagę, by zmniejszyć ryzyko cukrzycy

Jeśli mimo upływu lat, pilnujesz wagi i nie zyskujesz kolejnych kilogramów, masz większe sznase na ochronę przed cukrzycą.
Wystarczy utrzymywać stałą wagę, by zmniejszyć ryzyko cukrzycy [Fot. 9dreamstudio - Fotolia.com] Trzeba utrzymywać stałą wagę, pomimo starzenia się, by uchronić się przed . Dotyczy także osób, które od lat mają pewną , mówią badacze z Uniwersytetu w Cambridge w i Uniwersytetu w Umeå.

Uczeni monitorowali stan zdrowia ponad 33 tysięcy osób w wieku 30-60 lat. Wśród uczestników ponad jedna trzecia miała nadwagę, a około jedna dziesiąta była otyła. Co dziesięć lat u wszystkich uczestników mierzono i poziom cukru we krwi. Chciano w ten sposób sprawdzić, czy zmiana masy ciała na przestrzeni lat może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Po dekadzie mniej niż jedna trzecia zachowała tę samą wagę, nieco ponad połowa zyskała na wadze, a jedna szósta zeszczuplała. Ustalono, że prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2 było znacznie niższe wśród osób, które utrzymały stabilną wagę w porównaniu z tymi, które zyskały dodatkowe kilogramy. Taka relacja była nie tylko u osób, które na początku badania miały masę ciała w normie, ale także u ludzi z umiarkowaną nadwagą.

Co więcej, ci, którzy nieco stracili na wadze (bez względu na poziom nadwagi), mieli jeszcze niższe ryzyko rozwoju tej choroby. Badacze obliczyli, że jedynie dzięki utrzymywaniu tej samej masy ciała przez lata można by zapobiec jednemu na pięć przypadków cukrzycy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie na cukrzycę choruje aż 422 miliony ludzi. Choroba jest główną przyczyną osłabienia wzroku, , ataków serca, i amputacji kończyn dolnych. Co roku ponad półtora miliona zgonów jest bezpośrednio spowodowanych cukrzycą. WHO przewiduje, że cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną zgonów w 2030 roku.

O badaniach napisano w magazynie BMC Public Health.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X