Strona głównaZdrowieWysokotłuszczowa dieta może zaburzać zegar biologiczny i sprzyjać otyłości

Wysokotłuszczowa dieta może zaburzać zegar biologiczny i sprzyjać otyłości

Dieta wysokotłuszczowa może zaburzać zegar biologiczny, który normalnie kontroluje uczucie sytości, a to prowadzi do przejadania się i otyłości.
Wysokotłuszczowa dieta może zaburzać zegar biologiczny i sprzyjać otyłości [fot. David Cortez from Pixabay]
Jak pokazują liczby, od 1975 roku liczba osób otyłych na całym świecie wzrosła niemal trzykrotnie. To poważny problem, ponieważ może prowadzić do kilku innych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, i niektóre rodzaje nowotworów.

Teraz ustalono, że przywrócenie prawidłowego funkcjonowania zegara biologicznego w mózgu może pomóc uniknąć przejadania się.

Długo sądzono, że główny „zegar biologiczny" znajduje się tylko w części mózgu zwanej podwzgórzem. Jednak kolejne testy na przestrzeni lat pokazały, że pewna kontrola nad codziennym rytmem naszego organizmu (poziom hormonów, apetyt itp.) zależy od kilku innych części mózgu i ciała, w tym od grupy neuronów w pradawnym ewolucyjnym pniu mózgu, zwanej grzbietowym kompleksem nerwu błędnego (dorsal vagal complex, DVC).

W szczególności wykazano, że DVC kontroluje spożycie pokarmu poprzez wywoływanie uczucia sytości. Dowiedziono też, że w przypadku otyłości dobowy rytm przyjmowania pokarmu i wydzielania hormonów związanych z jedzeniem zostaje zaburzony lub stłumiony.

Teraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odkryto, że szczury karmione , zanim zaczęły tyć, wykazywały zmiany w dziennych rytmach neuronalnych DVC i reakcji tych neuronów na hormony .

Pień mózgu człowieka i myszy ma wspólne cechy, jednak gryzonie prowadzą nocny tryb życia. Szczyt aktywności DVC zaobserwowano u myszy pod koniec dnia, który dla gryzoni jest fazą odpoczynku, a dla ludzi fazą aktywną. Teraz trzeba ustalić, czy „zegar" pnia mózgu jest ustawiony na dzień i noc, czy też zależy to od wzorców odpoczynku i aktywności.

Eksperci chcą sprawdzić, czy strategia przywracania funkcji zegara biologicznego DVC jest skuteczna, by móc walczyć z otyłością.

- Badania otwierają możliwości rozwiązania nasilającego się problemu zdrowotnego, jakim jest otyłość. Ciągle nie wiemy, jakie sygnały czasowe są w stanie zresetować lub zsynchronizować zegar pnia mózgu. Miejmy nadzieję, że przywrócenie rytmu dobowego w tym ośrodku sytości przed lub po wystąpieniu otyłości może skutkować nowymi możliwościami leczenia - mówi dr Łukasz Chrobok, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy