Strona głównaZdrowieWygląd starszy niż wynika z metryki - kiedy oznacza zły stan zdrowia?

Wygląd starszy niż wynika z metryki - kiedy oznacza zły stan zdrowia?

Starszy wygląd nie musi oznaczać złego stanu zdrowia. Badanie wykazało, że aby móc wyciągać wnioski na temat zdrowia, dana osoba musi wyglądać co najmniej o 10 lat starzej niż wynika to z jej metryki.
Wygląd starszy niż wynika z metryki - kiedy oznacza zły stan zdrowia? [fot. Julita from Pixabay]
- Zakłada się, że osoby wyglądające na starsze niż w rzeczywistości są prawdopodobnie w złym stanie zdrowia, ale nasze badanie pokazuje, że nie zawsze jest to prawdą - mówi prof. Stephen Hwang z Uniwersytetu w Toronto.

kilka lat starszy niż wiek nie zawsze oznacza fizyczne czy psychiczne niedomaganie. - Wielu medyków po prostu założyło, że ich szybka ocena wieku danej osoby ma wartość diagnostyczną - wyjaśnia prof. Hwang.

- Byliśmy naprawdę zaskoczeni, gdy ustaliliśmy, że ludzie muszą wyglądać o dekadę starzej niż w rzeczywistości, zanim będzie to wiarygodna oznaka złego stanu zdrowia. Bardzo interesujące było również odkrycie, że wiele ludzi wyglądających na swój wiek ma kiepskie zdrowie. Lekarze muszą pamiętać, że nawet jeśli pacjenci wyglądają na swój wiek, nie powinni zakładać, że z ich organizmem jest wszystko w porządku - wyjaśnia prof. Hwang.

Uczeni przebadali 126 osób w wieku 30 - 70 lat, które odwiedzały gabinety lekarskie. Uczestnicy wypełnili ankietę, pozwalającą na dokładne określenie, jaki jest ich stan zdrowia fizycznego i .

Każdą osobę sfotografowano, a zdjęcia pokazano 58 lekarzom, którym podano rzeczywisty wiek każdej osoby i poproszono o ocenę, na ile lat ona wygląda.

Jak się okazało, kiepski stan zdrowia był skorelowany z wyglądem, o ile pacjenci wydawali się o dekadę starsi niż byli w rzeczywistości.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy