Strona głównaZdrowieWydłużenie średniej życia w zdrowiu - UE da pieniądze?

Wydłużenie średniej życia w zdrowiu - UE da pieniądze?

Wysiłki na rzecz zwiększenia liczby lat przeżywanych przez Europejczyków w dobrym zdrowiu właśnie mają zostać zintensyfikowane, dzięki zastrzykowi funduszy w wysokości 4,2 mln EUR, które naukowcy otrzymali od UE. W ramach partnerstwa innowacji na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się Komisji Europejskiej, średnia życia w zdrowiu ma wydłużyć się o dwa lata do 2020 r., skutecznie łagodząc niepokoje związane ze starzeniem się i dobrym samopoczuciem.
Wydłużenie średniej życia w zdrowiu - UE da pieniądze?

- To ogromny krok w badaniach nad starzeniem się - zauważa Alan Walker, profesor na Uniwersytecie w Sheffield, Wlk. Brytania, i koordynator ERA-AGE 2. - To pierwszy tego typu program europejski, którego bezpośrednim celem jest pogłębianie wiedzy naukowej, umożliwiającej krajom europejskim przygotowanie się na starzejącą się populację, oraz maksymalizacja zdrowego życia w późnym wieku.

Zaproszenie ERA-AGE 2 stwarza naukowcom z różnych dyscyplin możliwość zajęcia się aplikacjami wspomagającymi "Aktywne i zdrowe starzenie się w ciągu całego życia". Ostatecznie pozyskane środki pomogą naukowcom wypracować sposoby na to, by ludzie mogli cieszyć się zdrowym i aktywnym życiem mimo posuwania się w latach.

Należy zauważyć, że Rada ds. Badań Ekonomiczno-Społecznych (ESRC) i Rada Badań Biotechnologicznych i Biologicznych (BBSRC) z siedzibą w Wlk. Brytanii przyłączyły się do agencji z Finlandii, Francji, Izraela, Kanady, Luksemburga, Łotwy, Rumunii i Szwecji, aby wspierać interdyscyplinarne zespoły, w których skład wchodzi do pięciu krajów partnerskich.

Wypowiadając się na temat tego, jak istotne znaczenie dla europejskich naukowców ma współpraca, dyrektorka ds. badań naukowych BBSRC, profesor Janet Allen, stwierdziła: - Partnerstwo naukowców z całej Europy jest niezwykle cenne. Zachęcając do tego typu pracy, dążymy do zagwarantowania, że niektóre z największych problemów, jakie przed nami stają mogą zostać rozwiązane poprzez najwyższej jakości badania naukowe. Program ERA-AGE 2 ma zgromadzić niektórych z najlepszych ekspertów oraz zasoby z całej Europy, aby wypracować wiedzę, która ostatecznie poprawi stan zdrowia i dobre samopoczucie wielu ludzi w późniejszym okresie ich życia.

Wymiana informacji i rozwijanie partnerstwa między wiodącymi, multidyscyplinarnymi i interdyscyplinarnymi naukowcami z całego świata mają przełożyć się na pozytywne wyniki nie tylko dla programu ERA-AGE 2, ale ostatecznie również dla Europejczyków w każdym wieku.

Naukowcy mogą składać wstępne propozycje pierwszego etapu do 3 października 2011 r. w następujących obszarach:

  1. Generowanie nowej wiedzy nt. czynników biologicznych, klinicznych, behawioralnych, społecznych i środowiskowych, które umożliwiają jednostkom prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia w późniejszym okresie;
  2. Analiza komparatywna różnych modeli, metod, metodologii i dobrych praktyk w reakcjach społecznych na zwiększoną długość życia, które kładą nacisk zarówno na inkluzję społeczną, jak i zrównoważenie;
  3. Zaangażowanie w efektywne działania wymiany wiedzy, które będą wspomagać kraje w Europie i poza jej granicami w osiąganiu celu wydłużenia średniej życia w zdrowiu o dwa lata do 2020 r.

Więcej informacji:

ERA-AGE 2:


ERA-NET:


Rada ds. Badań Ekonomiczno-Społecznych (ESRC):

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć