Strona głównaZdrowieWstrząśnienie mózgu w młodym wieku to wyższe ryzyko zaburzeń poznawczych na starość

Wstrząśnienie mózgu w młodym wieku to wyższe ryzyko zaburzeń poznawczych na starość

Wstrząśnienie mózgu w relatywnie wczesnym etapie życia (w wieku dwudziestu kilku lat) przekłada się na słabsze wyniki w testach umiejętności myślenia i pamięci kilkadziesiąt lat później.
Wstrząśnienie mózgu w młodym wieku to wyższe ryzyko zaburzeń poznawczych na starość [fot.  Alexander Fox | PlaNet Fox from Pixabay]
- Odkrycia wskazują, że nawet osoby, które we wcześniejszym okresie życia doznały urazowych uszkodzeń mózgu, a wydają się już w pełni zdrowe, mogą być narażone na zwiększone ryzyko i w późniejszym życiu - mówi dr Marianne Chanti-Ketterl z Duke University w Durham w Karolinie Północnej. - Wśród bliźniąt jednojajowych, które mają te same geny i wiele takich samych uwarunkowań zewnętrznych na początku życia, odkryliśmy, że bliźniak, który doznał wstrząśnienia mózgu, miał niższe wyniki w testach i szybciej ulegały u niego pogorszeniu zdolności poznawcze niż u rodzeństwa bez doświadczeń wstrząśnienia mózgu - dodaje.

W testach wzięło udział niemal 9 tysięcy osób. Bliźniacy, którzy doświadczyli , częściej uzyskiwali niższe wyniki w testach poznawczych w wieku 70 lat, zwłaszcza jeśli doznali wstrząśnienia, w wyniku którego stracili przytomność, lub mieli więcej niż 24 lata, gdy wstrząśnienie się wydarzyło. Co więcej, u osób, które w wieku powyżej 24 lat doznały urazowego uszkodzenia mózgu z utratą przytomności i więcej niż jednego urazu mózgu, ryzyko szybszego pogorszenia funkcji poznawczych było wyższe niż u ich bliźniaków, u których w przeszłości nie doszło do takiego uszkodzenia mózgu.

Opisywany efekt wstrząśnienia pozostawał w mocy także po uwzględnieniu innych czynników, które mogą wpływać na zdolność myślenia, takich jak: , picie alkoholu, palenie papierosów i poziom wykształcenia.

- Wpływ urazów mózgu na funkcje poznawcze w późnym wieku, oprócz innych szkodliwych czynników, może wskazywać na zasadność oceny poziomu zaburzeń poznawczych - uważa Chanti-Ketterl. - Nasze wyniki pomogą zidentyfikować osoby, które mogą odnieść korzyść z wczesnych działań, które spowolnią osłabienie funkcji poznawczych lub opóźnią demencję - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy