Strona głównaZdrowieWstań i walcz z rakiem

Wstań i walcz z rakiem

Nowe badania dotyczące aktywności fizycznej i raka trzonu macicy wykazały, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko wspomnianej choroby.
Kobiety, które regularnie ćwiczą, mogą zredukować ryzyko raka endometrium o około 30 procent, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców w Stanach Zjednoczonych. Co więcej dane wskazują, że siedzenie przez długi czas może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby.

Badanie opublikowane w "British Journal of Cancer, stanowiło metaanalizę innych badań nad związkiem między ćwiczeniami a rakiem endometrium.

Spośród najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet, rak macicy jest czwartym. Porównując częstotliwość występowania 10 nowotworów u pań, uczeni doszli do wniosku, że zachorowalność na raka macicy wzrosła szybciej niż wszystkie pozostałe rodzaje nowotworów z wyjątkiem czerniaka złośliwego.

- Wiadomo, że aktywność fizyczna powoduje zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jelita grubego - powiedział dr Steven Moore, z National Cancer Institute w Bethesda, Maryland, i główny autor badania. - Teraz w naszym badaniu stwierdzono, że ćwiczenia mogą także zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka macicy. Wiedzieliśmy już, że utrzymanie prawidłowej masy ciała jest ważnym czynnikiem zmniejszającym możliwość zachorowania na tę chorobę, ale badania pokazują, że regularny trening też wykazuje działanie ochronne - dodał.

Oddzielnie przeprowadzone badanie udowodniło, że kobiety, które spędzają większość dnia siedząc, są znacznie bardziej narażone na zachorowanie na raka macicy. U pań, które spędzały ponad dziewięć godzin siedząc, zanotowano dwukrotnie większe ryzyko rozwoju raka endometrium w porównaniu do kobiet najaktywniejszych, tj. siedzących zaledwie trzy godziny dziennie. Autorzy badań obliczyli, że jeśli pacjentki ćwiczyłyby pięć razy w tygodniu lub więcej i nie pozostawały w pozycji siedzącej dłużej niż cztery godziny więcej, można byłoby uniknąć 34% przypadków raka endometrium.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy