Strona głównaZdrowieWstań - poprawisz swój metabolizm

Wstań - poprawisz swój metabolizm

Pozostawanie w pozycji siedzącej przez dłuższy czas może podnieść ryzyko chorób serca i cukrzycy. To nie żart - styl życia znacznie wpływa na nasze zdrowie. Jeśli masz siedzącą pracę i trudno ci się ruszyć z kanapy w wolnym dniu, to źle oddziałuje na stan twojego zdrowia.
Zamiast z niepokojem rozglądać się za wolnym siedzeniem, warto postać w tramwaju, parku, czy kościele. Pozwoli to na pozostanie w dobrej formie, także wówczas, jeśli ponadto regularnie ćwiczysz - wynika z badań opublikowanych w magazynie Diabetes.

Uczeni z University of Missouri-Columbia zbadali negatywny wpływ na zdrowie pozostawania w pozycji siedzącej przez dłuższy czas. Zespół sprawdził, jakie są skutki dłuższego oglądania telewizji, czytania książki i korzystania z komputerów.

Okazało się, że siedzenie przez większą część dnia, miało wpływ na wiele problemów zdrowotnych, w tym choroby serca, cukrzycę i otyłość. Co zaskakujące, okazało się, że codzienna godzinna aktywność fizyczna, nie była wystarczająca, aby odwrócić ten efekt.

- Enzymy w naczyniach krwionośnych mięśni odpowiedzialne za „spalanie tłuszczu" są nieaktywne w czasie, w którym nie pozostajemy w pozycji stojącej - mówi Marc Hamilton, profesor nauk biomedycznych. - Stanie i pozostawanie w lekkim ruchu reaktywuje wspomniane enzymy, ale ponieważ ludzie działają średnio 16 godzin na dobą, to ma się rozumieć, że gdy siedzą przez większość tego czasu, tracą możliwość optymalizowania metabolizmu - dodaje.

Profesor Hamilton i jego koledzy wyrażają nadzieję, że ich badania będą zachęcać ludzi do wstania z kanapy wykonywania codziennych zadań na stojąco. - Wiele działań, takich jak rozmowa przez telefon, czy przyglądanie się zabawom dzieci można robić na stojąco i spalić tym samym dwukrotnie więcej kalorii - wyjaśnia Hamilton.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy