Strona głównaZdrowieWody siarczkowe leczą stawy

Wody siarczkowe leczą stawy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Bóle stawów i kręgosłupa mocno ograniczają albo nawet uniemożliwiają normalną aktywność. Czas do tego przywyknąć? Chcemy udowodnić, że nie jest to jeszcze wyrok.
Każdy z nas uskarża się na mniejsze lub większe dolegliwości. Powoli zaczynamy się do nich przyzwyczajać, uczymy się żyć z bólem. Gdy jest zbyt mocny ratujemy się tabletkami, wtedy przychodzi ulga. Ale jest to środek o krótkim działaniu.

Różne są przyczyny naszych schorzeń, tak jak różny tryb życia każdy z nas prowadził. Czasem zbyt wiele ciężkiej fizycznej pracy, a w innym przypadku wiele długich godzin spędzonych nieruchomo w niewygodnej pozycji przy biurku. Schorzenia aparatu ruchu niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie i mocno ograniczają zakres aktywności na jakie możemy sobie pozwolić. Ale nie musimy skazywać się na krzesło!

fot. Malinowy DwórSą skuteczne sposoby by poprawić swoją sprawność, a co za tym idzie jakość życia. Nie mówię tu o cudownych preparatach i miksturach za milion dolarów.
Rozwiązaniem może być wyjazd na prawdziwą kurację i skorzystanie z hotelu, który ma dobrze rozwiniętą i nowoczesną strefę fizjoterapii. W naszym kraju powstaje coraz więcej obiektów typu Medical zajmujących się profilaktyką i leczeniem.

Oprócz nowoczesnego sprzętu i wykwalifikowanej, doświadczonej kadry bardzo istotne jest podejście do gościa. Tak, do gościa, a nie pacjenta – tam nie będziemy czuli się jak w typowym sanatorium. Holistyczne podejście do człowieka, czyli istoty fizycznej i duchowej, a nie tylko do problemu bolącego kolana lub pleców – daje efekty trudne do przecenienia.

Nie chodzi o to by zrealizować program przepisanych zabiegów, ale by pomóc w leczeniu konkretnych schorzeń. Służy temu przeprowadzana na początku pobytu konsultacja lekarska. Rozmowa. Dialog, w którym obie strony występują na równorzędnych prawach. Jest czas aby dokładnie opowiedzieć o naszych problemach, sposobach leczenia, z których już korzystaliśmy i czego oczekujemy po kuracji. Wtedy naprawdę można ułożyć indywidualny plan leczenia z dużą szansą na sukces. Decydujący głos oczywiście ma lekarz, ale program rehabilitacji uwzględnia wszystkie nasze realne potrzeby.

Dobrze wybierać hotele położone w uzdrowiskach, czyli miejscach znanych z wielowiekowych tradycji leczniczych opartych na dobroczynnych właściwościach wód.

fot. Malinowy DwórNasz kraj od wieków słynie z wielu źródeł z wodami leczniczymi, które stosowane są w postaci kąpieli: (mineralnych, radoczynnych, borowinowych, solankowych, siarkowych, ziołowych), kuracji pitnych oraz inhalacji w wielu uzdrowiskach (). Nauką, która zajmuje się tym zagadnieniem jest balneologia. Ta jedna z najstarszych dyscyplin medycznych, stosowana już w starożytności bada również możliwości wykorzystywana naturalnych surowców w leczeniu uzdrowiskowym. Balneologia to usankcjonowana dyscyplina wiedzy medycznej, z której warto korzystać ze względu na jej pozytywne oddziaływanie na zdrowie oraz doskonały wpływ na urodę.

Dzięki tej nauce wiemy, że zawarte w wodzie minerały, podczas kąpieli wnikają przez skórę, łagodząc różnorodne dolegliwości. Także temperatura wody, przekraczająca niekiedy 38°C, ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Współcześnie wiele osób rozczarowanych nowoczesnymi metodami stosowanymi w medycynie, coraz chętniej korzysta z tego co daje nam natura.

Nie wszyscy wiemy jak ważne dla naszych stawów są związki siarki, a szkoda. Właśnie ich niedobór może być skutkiem naszych problemów z poruszaniem się. Na szczęście można temu zapobiegać a nawet leczyć. Jedną z metod leczenie dolegliwości aparatu ruchu są zyskujące na popularności kąpiele siarczkowe.

, wykorzystywane są w leczeniu takich dolegliwości jak: zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, dyskopatia, ale również choroby ginekologiczne, przewlekłe choroby skóry (łuszczyca, zapalenia łojotokowe, zapalenia atopowe), miażdżyca, cukrzyca, reumatoidalne zapalenia stawów czy zaburzenia krążenia.

fot. Malinowy DwórPo przeniknięciu przez warstwy skóry siarkowodór tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem do syntezy kwasu chondroityno-siarkowego (składnika chrząstek stawowych) oraz aminokwasów (cystyny i metioniny). Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszanie się obrzęków i poprawa ruchomości stawów.

Siła oddziaływania zabiegów zależna jest od stężenia związków czynnych w wodzie kąpielowej i wielkości powierzchni wchłaniania czyli powierzchni ciała. Uznaje się że wchłonięciu ulega 10% siarki zawartej w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej słonej. Im wyższe stężenie roztworu tym większa jego wchłanialność. Wykorzystanie w leczeniu źródeł wód leczniczych zawierających wysokie stężenia czynnych związków siarki może zapewnić lepsze efekty leczenia uzdrowiskowego. Jak każde leczenie bodźcowe wymaga ono zastosowania serii zabiegów, a efekty lecznicze utrzymują się około roku od zakończenia leczenia.

fot. Malinowy Dwór są w ofercie leczniczej . Ośrodek ten dla swoich gości przygotował pakiety profilaktycznie, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z jej wykorzystaniem. Jednak jak każde leczenie bodźcowe wymaga ono zastosowania serii zabiegów, a efekty lecznicze utrzymują się około roku od zakończenia leczenia.

Przygotowane charakteryzują się dużą ilością zabiegów wykonywanych we wszystkie dni tygodnia. Zabiegi ordynowane są przez lekarza specjalistę, który po wcześniejszej konsultacji tworzy indywidualny program leczenia danego schorzenia dla określonego pacjenta. Zaletą pakietów jest również możliwość połączenia własnych preferencji dotyczących wykonywanych zabiegów z tymi zaleconymi przez lekarza. Do leczenia stosowane są klasyczne zabiegi balneologiczne dopełnione terapią z dziedziny krioterapii, hydroterapii, kinezyterapii, fizykoterapii oraz różnymi formami masażu. Kompleksowe postępowanie prozdrowotne w oferowanych przez Centrum Rehabilitacji pakietach leczniczych i profilaktycznych w połączeniu z odpowiednią dietą, edukacją zdrowotną oraz odnową biologiczną i rekreacją, gwarantuje uzyskanie najlepszych rezultatów w rehabilitacji chorób przewlekłych i profilaktyce zdrowia.

fot. Malinowy DwórHotel Malinowy Dwór ma duże grono wiernych gości, którzy korzystają z dobrodziejstw kuracji regularnie. Przyjeżdżają raz do roku aby utrzymać efekt leczenia.
Jest to najlepszy dowód na skuteczność tego sposobu walki z dolegliwościami stawów. Może warto skorzystać ze sprawdzonych metod i następny urlop spędzić w Hotelu Malinowy Dwór w Świeradowie-Zdroju z pożytkiem dla naszego zdrowia.

 

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy