Strona g³ównaZdrowieW³os - ¼ród³o wiedzy o cz³owieku

W³os - ¼ród³o wiedzy o cz³owieku

W³osy kryj± w sobie wiele tajemnic. Na podstawie ich analizy lekarze s± w stanie zdiagnozowaæ ukryte w nas choroby, a policyjni specjali¶ci uchwyciæ sprawców wielu przestêpstw. Nie warto wiêc rwaæ w³osów z g³owy. Lepiej uwa¿niej przyjrzeæ siê swej czuprynie, gdy¿ mo¿e daæ ona odpowiedzi na wiele pytañ dotycz±cych naszego zdrowia i nas samych.
W³os do w³osa

W³osy ³adne to przede wszystkim w³osy zdrowe. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, ¿e ich wygl±d i kondycja odzwierciedla stan naszego zdrowia i nastroju. Zwi±zane s± one bezpo¶rednio z systemem kr±¿enia. Jak podkre¶la Juliusz Prandecki, lekarz, specjalista leczenia i przeszczepiania w³osów, najwa¿niejsza czê¶æ w³osa - cebulka - osadzona jest na g³êboko¶ci kilku milimetrów, gdzie przebiegaj± nerwy i naczynia krwiono¶ne. Je¶li nasza codzienna dieta nie jest wystarczaj±co bogata w witaminy i sk³adniki od¿ywcze, w naszej krwi równie¿ bêdzie ich brakowa³o, co odbije siê na wygl±dzie w³osów. Podobnie w przypadku nadmiernego stresu, przewlek³ego zmêczenia, niedo¿ywienia czy niezdiagnozowanych jeszcze chorób. Szczególny niepokój powinna wzbudziæ gwa³towna i znaczna utrata w³osów. Mo¿e byæ ona objawem niektórych chorób zaka¼nych, nowotworowych, cukrzycy, zaburzeñ hormonalnych, chorób w±troby czy nawet depresji. Czêsto stopniowe pogarszanie siê stanu w³osów oraz ich wypadanie towarzyszy chorobom przewlek³ym, takim jak nadczynno¶æ lub niedoczynno¶æ tarczycy. - Osoby cierpi±ce z powodu z³ej kondycji oraz wypadania w³osów najczê¶ciej bagatelizuj± problem i zamiast leczyæ przyczyny, zajmuj± siê wy³±cznie ³agodzeniem objawów. Tymczasem w³osy to cenne ¼ród³o informacji o stanie zdrowia i domniemanych chorobach - podkre¶la Juliusz Prandecki.

W³os - skarbnica wiedzy
Ludzkie w³osy s± swoistym bankiem informacji. Pe³ne korzystanie z jego zasobów umo¿liwia coraz bardziej popularna analiza stê¿eñ pierwiastków ¶ladowych. Jest to najlepsza metoda oceny stanu mineralnego organizmu, alternatywna w stosunku do analizy krwi i moczu. W³osy, wy³±czone s± z procesów metabolicznych, nie ulegaj± biologicznym zmianom. Zewnêtrzna otoczka w³osa zapobiega utracie sk³adników wewnêtrznych, a tak¿e przedostawaniu siê do ¶rodka zanieczyszczeñ zewnêtrznych. Wszystko to czyni z niego idealny materia³ badawczy. Efektem analizy w³osa jest okre¶lenie poziomu 37 pierwiastków w organizmie, co pozwala zobrazowaæ ogólny stan zdrowia pacjenta. Dziêki temu mo¿liwe jest podjêcie nie tylko odpowiedniego sposobu leczenia, ale tak¿e decyzji o ewentualnej zmianie diety i stylu ¿ycia.

Po w³osie do k³êbka
Budowa w³osa i jego zamkniêta struktura sprzyjaj± magazynowaniu danych. Z tego powodu jest niezwykle u¿ytecznym materia³em badawczym dla ekspertów kryminalistyki i czêsto stanowi istotny dowód w wielu sprawach s±dowych. Próbki w³osów znalezione na miejscu zbrodni s± porównywane z tymi pobranymi od podejrzanego w celu potwierdzenia b±d¼ wyeliminowania jego udzia³u w zdarzeniu. Analiza w³osa jest równie¿ wykorzystywana w celu wykrycia w organizmie obecno¶ci rozmaitych farmaceutyków i narkotyków takich jak kokaina, heroina, amfetamina oraz narkotyki na bazie Valium. W ten sposób ustala siê, czy okre¶lone ¶rodki medyczne przyjmowane by³y zgodnie z zaleceniami i czy mog³y byæ przyczyn± ¶mierci. Jednak najbardziej powszechn± i u¿yteczn± technik±, w której wykorzystuje siê w³osy, jest badanie próbek DNA. Jej g³ówn± zalet± jest niew±tpliwie niezawodno¶æ oraz fakt, i¿ pobrany czy znaleziony materia³ biologiczny mo¿e byæ bardzo zniszczony lub stary, a do wykonania badania wystarcz± jego ¶ladowe ilo¶ci. Co ciekawe, metoda ta szczyt swej popularno¶ci osi±gnê³a po tragedii World Trade Center w Nowym Jorku w 2002 roku. Wiele ofiar zosta³o wówczas zidentyfikowanych po dostarczeniu przez rodziny ich w³osów, na podstawie których dokonano porównania zgromadzonego w ten sposób materia³u DNA ze znalezionymi szcz±tkami ofiar.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Umieraæ po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy