Strona głównaZdrowieWitamina E i aktywność fizyczna vs. proces starzenia się

Witamina E i aktywność fizyczna vs. proces starzenia się

Aktywność fizyczna i witamina E mogą pomóc opóźnić proces starzenia się. Moc tej potężnej kombinacji została szczegółowo zbadana przez uczonych przez University of Florida przedstawiona w magazynie Biological Research for Nursing.
Witamina E i aktywność fizyczna vs. proces starzenia się Badanie z udziałem 59 zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku 60 - 75 lat wykazało, że ci, którzy regularnie ćwiczyli i przyjmowali suplementy z witaminą E, byli zdrowsi i mieli znacznie mniejszy poziom markera we krwi, który sygnalizuje zniszczenie niektórych komórek.

Destrukcja komórek jest spowodowana aktywnością niestabilnych cząsteczek zwanych . Ten proces, nazywany stresem oksydacyjnym, przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia się oraz rozwoju chorób.

Co więcej okazało się również, że u tych, którzy nie ćwiczyli, ale zażywali witaminę E, zanotowano znaczne zmniejszenie stresu oksydacyjnego i ciśnienia krwi.

Wyniki badania sugerują, że ludzie po czterdziestce mogą czerpać znaczne korzyści prozdrowotne z umiarkowanej aktywności fizycznej i witaminę E, która chroni przed niszczącym właściwości wolnych rodników i ich wpływem na starzejące się ciało.

Komórki, tkanki i narządy ulegają uszkodzeniu w wyniku utleniania spowodowanego przez wolne rodniki. Poprzednie badania wykazały, że wolne rodniki odgrywają rolę w rozwoju raka, tamowanie tętnic, i innych, około 200 chorób, a także przyspieszają proces starzenia się.

Inne testy wykazały również, że przeciwutleniacze, w tym beta-karoten i oraz , pomagają chronić organizm przed działaniem wolnych rodników.

Organizm stale wytwarza wolne rodniki. Kiedy jesteśmy młodzi, łatwiej broni się przed ich działaniem, jednak w późniejszych latach, już po czterdziestce, przewaga wolnych rodników nad jest znaczna, co może wiąże się z procesem starzenia się i chorobami.

Witamina E naturalnie występuje w tłuszczach roślinnych, orzechach, migdałach, jajach, marchwi, kiełkach pszenicy, mące pełnoziarnistej, mleku i warzywach zielonolistnych.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy