Strona głównaZdrowieWitamina A pomoże uchronić się przed rakiem piersi?

Witamina A pomoże uchronić się przed rakiem piersi?

Pochodna witaminy A, tj. kwas retinowy znajdujący się w dużych ilościach w słodkich ziemniakach i marchwi, pomaga przywrócić komórki przedrakowe z powrotem do formy normalnych, zdrowych komórek piersi.
Witamina A pomoże uchronić się przed rakiem piersi? [fot. Katharina Klinski from Pixabay]
Odkryto, że chociaż nie daje efektów w postaci poprawy w leczeniu rozwiniętego nowotworu, ale może powstrzymywać dalsze przekształcanie się komórek przedrakowych.

Komórki podlegają wielu modyfikacjom, zanim staną się w pełni agresywne i przerzutowe, wyjaśniają uczeni z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona. Z tego powodu zastosowano model progresji raka piersi złożony z czterech typów komórek, z których każdy reprezentował inny etap i: normalny, przedrakowy, rakowy i w pełni agresywny.

Kiedy eksponowano te cztery typy komórek piersi na działanie różnych stężeń kwasu retinowego, zauważono silną zmianę w komórkach przedrakowych. Nie tylko zaczęły wyglądać bardziej jak normalne komórki pod względem kształtu, ale także ponownie zmieniły swoją sygnaturę genetyczną na normalną. Odnotowano, że wszystkie geny wskazujące na rozwój nowotworowy powróciły do normalnego poziomu po leczeniu kwasem retinowym.

Co ciekawe, komórki określone jako w pełni rakowe, w ogóle nie reagowały na kwas retinowy, co sugeruje, że substancja ta jest pomocna tylko w zapobieganiu progresji raka. Ponadto naukowcy wykazali, że zaledwie jedno stężenie kwasu retinowego (około jednego mikromola) miało działanie przeciwnowotworowe. Niższe stężenia nie dawały żadnych zmian, a wyższe skutkowały słabszym efektem.

Wyniki badań są dostępne w International Journal of Oncology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy