Strona głównaZdrowieWiosenne zmęczenie - odpowiedzialne zmiany ciśnienia

Wiosenne zmęczenie - odpowiedzialne zmiany ciśnienia

Istnieje ściśle określona zależność pomiędzy warunkami zewnętrznymi a poziomem ciśnienia, które spada średnio o 0,14 punktu dla każdego stopnia temperatury zarejestrowanej w ciągu dnia.
Wiosenne zmęczenie - odpowiedzialne zmiany ciśnienia [© aramis56 - Fotolia.com] Wyczerpanie ogarniające nas wraz z nadejściem pierwszych nie jest sprawą wyobraźni, ani nie zależy od intensywności pracy w poprzednich miesiącach. W istocie, kiedy rosną słupki rtęci i dni są coraz dłuższe, rano lub w ciągu dnia następuje spadek ciśnienia krwi powodując uczucie . Takie zjawisko zostało odnotowane w wielu badaniach, teraz uczeni z Uniwersytetu we Florencji i Uniwersytetu Bicocca w Mediolanie, potwierdzają prawdziwość tych ustaleń.

W trwającym dwa lata badaniu wzięło udział 1 897 pacjentów, z których wielu musiało zażywać leki na . Wszyscy zostali zaopatrzeni w urządzenie monitorujące ciśnienie i stanowiące jednocześnie mini stację meteorologiczną na bieżąco odnotowującą temperaturę i wilgotność.

Badacze odkryli bardzo precyzyjną zależność pomiędzy warunkami atmosferycznymi a ciśnieniem, które spada średnio o 0,14 punktu dla każdego kolejnego stopnia temperatury w ciągu dnia. Do tego, wzrost ciśnienia krwi następuje w nocy, więc latem ze względu na dłuższe dni, ulega spadkowi - odnotowuje się zmniejszenie ciśnienia o ponad połowę punktu na każdą dodatkową godzinę światła słonecznego.

Ciepło w szczególności może mieć tu duży wpływ, ponieważ powoduje rozszerzenie naczyń oraz pobudza wydzielanie potu, co sprzyja utracie sodu, a tym samym wywołuje obniżenie ciśnienia krwi, wyjaśniają uczeni. Można też zaobserwować, że gdy latem następuje załamanie pogody, i choćby przez kilka dni temperatura istotnie się obniża, od razu odnotowuje się wzrost ciśnienia krwi. Osoby starsze są bardziej wrażliwe na te zmiany: w największym stopniu odczuwają je osoby po 65 roku życia, najbardziej odporni są ludzie w wieku poniżej 50 lat.

Jak podkreślają uczeni, ich ustalenia są ważne m. in. ze względu na fakt, iż mogą pozwolić na lepsze dostosowanie terapii przeciwnadciśnieniowej.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Hypertension.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy