Strona głównaZdrowieWiosenne kłopoty zdrowotne: alergie, przeziębienia, bóle głowy

Wiosenne kłopoty zdrowotne: alergie, przeziębienia, bóle głowy

Dłuższe dni, więcej słońca, budząca się do życia przyroda i... większe ryzyko pewnych kłopotów zdrowotnych: oto charakterystyczne cechy wiosny. Sprawdź, na co jesteśmy szczególnie narażeni podczas wiosennego sezonu.
Wiosenne kłopoty zdrowotne: alergie, przeziębienia, bóle głowy [Fot. Budimir Jevtic - Fotolia.com]

Alergie

To najpowszechniejsza wiosenna dolegliwość. Jedne z najsilniejszych , pyłki, unoszą się w powietrzu w ogromnych ilościach i wielu ludzi przez to kicha, i ma . Co więcej, lekarze wskazują, że sezonowy katar sienny trwa coraz dłużej, ponieważ w atmosferze jest więcej dwutlenku węgla i rośliny uwalniają jeszcze więcej pyłków.

Przeziębienia

Zazwyczaj kojarzone są z jesienią i zimą, ale w rzeczywistości to wiosna jest okresem szczytowym dla rinowirusów, czyli najpowszechniejszych wirusowych czynników zakaźnych u ludzi, które odpowiadają za 30-50 proc. przypadków .

Kłopoty z oddychaniem

Mogą mieć związek nie tylko z . Zmienna temperatura w okresie wiosennym sprawia, że raz się pocimy, innym razem jest nam chłodno. Takie wahania zaś uniemożliwiają stabilizację temperatury ciała i mogą prowadzić do problemów z oddychaniem.

Bóle głowy

Jeśli wiosna jest ciepła i zaczynamy częściej używać klimatyzacji (np. w samochodach i biurach), znaczne różnice temperatur mogą się wiązać z bólami głowy. Poza tym, częściej odczuwamy takie dolegliwości jesienią i wiosną, kiedy organizm przystosowuje się do zmiany czasu. Ponadto zmiany w poziomie ciśnienia atmosferycznego są potencjalnym wyzwalaczem migren. Ciśnienie w naszych zatokach jest w równowadze z ciśnieniem atmosferycznym, kiedy następuje znacząca zmiana tego ostatniego, podobne modyfikacje mają miejsce w zatokach i jeśli są gwałtowne, mogą wywołać .

Problemy żołądkowe

Na wiosnę metabolizm przyspiesza i wzrasta temperatura ciała. W efekcie następuje też zwiększona produkcji kwasu solnego w naszym układzie pokarmowym, co może powodować (w wyniku nadkwasoty) oraz wiązać się owrzodzeniami żołądka.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy