Strona głównaZdrowieWiększe dawki witaminy K chronią kości

Większe dawki witaminy K chronią kości

Złamanie kości to poważny problem zdrowotny - szczególnie w miarę starzenia się. Złamania szyjki kości udowej mogą być bardzo szkodliwe i skutkować niepełnosprawnością, utratą niezależności i wyższym ryzykiem śmierci. Na Uniwersytecie Edith Cowan ustalono jednak, w jaki sposób można osłabić ryzyko złamań w późniejszym życiu.
Większe dawki witaminy K chronią kości [fot. Stefano Ferrario from Pixabay]
Sprawdzono związek między hospitalizacjami związanymi ze a przyjmowaniem witaminy K1 u niemal 1400 starszych kobiet w okresie prawie 15 lat.

Okazało się, że kobiety, które dostarczały sobie ponad 100 mikrogramów witaminy K1 - co odpowiada około 125 g ciemnych warzyw liściastych - były o 31 procent mniej narażone na złamania w porównaniu z paniami, w których diecie było mniej niż 60 mikrogramów dziennie.

Jeszcze więcej pozytywnych wyników uzyskano w przypadku złamań szyjki udowej: panie otrzymujące najwyższe dawki K1, miały niższe ryzyko hospitalizacji prawie o połowę (49 procent).

To kolejny dowód pozytywnego wpływu witaminy K1, która m. in. poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
- Nasze wyniki są niezależne od wielu czynników dotyczących częstości złamań, w tym wskaźnika masy ciała, spożycia wapnia, poziomu witaminy D i powszechnych chorób - mówi dr Marc Sim, autor badań.

Badania pokazały kluczową rolę witaminy K1 w karboksylacji białek kości takich jak osteokalcyna, która, jak się uważa, poprawia wytrzymałość kości. - Wcześniej ustalono, że ilość tej witaminy w diecie poniżej 100 mikrogramów dziennie może być zbyt niskie dla karboksylacji. Witamina K1 może również wspomaga zdrowie kości poprzez hamowanie różnych czynników resorpcyjnych kości.

Według ekspertów spożywanie ponad 100 mikrogramów witaminy K1 dziennie jest optymalne i na szczęście nie jest to zbyt trudne. - Można to łatwo osiągnąć, jedząc od 75 do 150 g warzyw, takich jak , jarmuż, brokuły i kapusta - radzi dr Sim. Witamina K1 znajduje się też w owocach, np. kiwi, śliwkach i .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy