11-11-2019
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Możesz mieć wiele dekad za sobą, a czuć się na siłach, by wystartować w maratonie, możesz mieć zgodnie z metryką średni wiek, a odczuwać, że przeżyłeś/aś już niemal całe stulecie. Wiek biologiczny określa stopień „zużycia organizmu" i to jego „długość" ma istotne znaczenie dla poziomu zagrożenia różnymi chorobami oraz przedwczesną śmiercią.
Niektórzy nie są w sędziwym wieku, a cierpią z powodu charakterystycznych dla starszych lat i kości, inni z kolei świetnie się czują pomimo upływu kolejnych licznych wiosen. Wszystko dlatego, że to nasz „biologiczny wiek" w dużej mierze decyduje o tym, jak się mamy zdrowotnie.
Uczeni określają wiek „biologiczny" czy „fenotypowy" jako taki, który wskazuje, jak działa organizm. W pewnych przypadkach określa się ten wiek na nawet kilkadziesiąt lat niższy lub wyższy niż metrykalny.
Wiek fenotypowy określa się na podstawie prostego badania krwi. Określa się w jego ramach poziom dziewięciu markerów, np. cukru we krwi, czy białka wątrobowe. Jeżeli wiek biologiczny jest wyższy od tego widniejącego w dowodzie, odnotowuje się znaczne ryzyko .
Lekarze zaznaczają, że nabywanie wieku fenotypowego można spowolnić, daje się to osiągnąć, dzięki stosowaniu odpowiedniej diety, regularnym ćwiczeniom oraz zmniejszaniu negatywnego wpływu zanieczyszczeń środowiskowych. Tymczasem i niezdrowe nawyki, np. palenie , picie nadmiaru , czy niedosypianie przyspieszają biologiczne . To wszystko pozwala przydać sobie dodatkowych lat życia, wskazują medycy.