Strona głównaZdrowieWięcej produktów roślinnych w diecie to niższe ryzyko problemów z sercem

Więcej produktów roślinnych w diecie to niższe ryzyko problemów z sercem

Jedzenie bardziej pożywnej żywności pochodzenia roślinnego jest zdrowe dla serca w każdym wieku, mówią eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Więcej produktów roślinnych w diecie to niższe ryzyko problemów z sercem [fot. -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from Pixabay]
Dzięki jedzeniu większej ilości produktów roślinnych, zarówno młodzi dorośli, jak i kobiety po menopauzie mieli mniej zawałów serca i byli mniej narażeni na rozwój chorób układu krążenia niż pozostali.

Medycy zalecają zdrowy sposób odżywiania, który kładzie nacisk na różnorodność owoców i warzyw, produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowe produkty mleczne, drób i ryby, orzechy i oraz nietropikalne oleje roślinne. Rekomendują także ograniczenie tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, sodu, czerwonego mięsa, słodyczy i słodkich napojów.

W jednym z badań sprawdzono, czy długoterminowe stosowanie i przejście na taką dietę w młodym wieku dorosłym są powiązane z niższym ryzykiem chorób układu krążenia w średnim wieku.

Kilka tysięcy uczestników przeszło osiem badań kontrolnych w latach 1987-88 oraz 2015-16, które obejmowały testy laboratoryjne, pomiary fizyczne, historię medyczną i ocenę czynników stylu życia.

Grupy żywności zostały podzielone na: korzystne produkty (takie jak owoce, warzywa, fasola, orzechy i produkty pełnoziarniste); niekorzystne produkty (takie jak smażone , tłuste , słone przekąski, ciasta i napoje bezalkoholowe); oraz jedzenie neutralne (taka jak ziemniaki, przetworzone zboża, chude mięso i skorupiaki), biorąc pod uwagę ich związek z chorobami układu krążenia.

Uczestnicy, którzy uzyskali lepsze wyniki w zakresie zdrowia układu sercowo-naczyniowego, jedli różnorodne korzystne produkty spożywcze, podczas gdy osoby o słabszych wynikach jadły więcej niekorzystnych pokarmów. Ogólnie rzecz biorąc, większa ochrona sercowo-naczyniowa miała związek z dietą skoncentrowaną na roślinach.

Ci, którzy stosowali dietę najbogatszą w składniki odżywcze z produktów roślinnych i mniej negatywnie ocenianych produktów zwierzęcych, byli o 52 proc. mniej narażeni na rozwój chorób układu krążenia, po uwzględnieniu kilku czynników, w tym: wieku, płci, rasy, średniego spożycia kalorii, wykształcenia, występowania u rodziców, palenia papierosów i średniej aktywności fizycznej.

Co więcej, w przypadku osób, które najbardziej poprawiły jakość swojego sposobu odżywiania się (jedząc więcej produktów roślinnych i mniej produktów pochodzenia zwierzęcego), ryzyko wystąpienia późniejszych chorób sercowo-naczyniowych było o 61 proc. niższe, w porównaniu z uczestnikami, których jakość diety w tym samym czasie najbardziej się pogorszyła.

- Bogata w składniki odżywcze dieta roślinna jest korzystna dla zdrowia układu krążenia. Taka dieta niekoniecznie jest wegetariańska. Ludzie powinni wybierać spośród produktów roślinnych niezbyt przetworzonych. Uważamy też, że każdy może od czasu do czasu włączyć do jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak niesmażony drób, niesmażone ryby, jajka i niskotłuszczowy nabiał - mówi dr Yuni Choi, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy