Strona głównaZdrowieWięcej pikantnych przypraw, mniej soli - tak ograniczysz sód

Więcej pikantnych przypraw, mniej soli - tak ograniczysz sód

Dodaj trochę pikantnych przypraw do posiłku o niskiej zawartości sodu, a jeśli masz ponad 60 lat, nie dostrzeżesz braku soli. To może być dobry sposób na ograniczenie soli w diecie.
Więcej pikantnych przypraw, mniej soli - tak ograniczysz sód [fot. Christine Sponchia from Pixabay]
Na Washington State University sprawdzono, jak seniorzy postrzegali ilość soli, kiedy stosowano beszamel z różną dawką soli oraz rozmaitych przypraw.

Dodatek przyprawy chipotle do sosu beszamel utrudniał uczestnikom odróżnienie dań z niskim i wysokim poziomem soli. Z drugiej strony, dodanie ziół, takich jak liście , sproszkowany i grubo mielony pieprz, nie było tak skuteczne w maskowaniu potraw z mniejszą ilością .
Specjalnie zaprosiliśmy seniorów do badań, aby sprawdzić, czy możemy zmniejszyć ilość soli w daniu, a następnie dostosować go do ich gustów. To ważne, ponieważ wiadomo, że zmysł smaku i węchu słabnie wraz z wiekiem, a słabsze odczuwanie słonych smaków może skłaniać ludzi do doprawiania żywności nadmierną ilością soli, co z kolei może zwiększać ryzyko - mówi prof. Carolyn Ross.
Autorzy serwowali kilkudziesięciu starszym osobom dania z różnymi wersjami sosu powszechnie stosowanego w gotowych do spożycia potrawach z kurczakiem Cajun. Uczestnicy badania zostali poproszeni o porównanie potraw z sosem o pięciu odmiennych stężeniach soli. Jedno danie nie zawierało dodatku ziół, drugie jedynie zioła, a trzecie zarówno zioła, jak i przyprawę chipotle. Potrawa z ziołami i przyprawą chipotle, utrudniała seniorom określenie ilości soli, a gdy dodano tylko zioła - odczuwano brak soli.

Oprócz testu smaku, autorzy przeprowadzili ankietę wśród uczestników na temat zdrowia ich jamy ustnej i poziomu węchu, a także ilości i rodzaju przyjmowanych leków oraz obecnych i wcześniejszych schorzeń. Wszystko to może wpływać na postrzeganie tego, na ile danie jest słone.

Jak się okazało, zły stan zdrowia jamy ustnej miał związek z liczbą przyjmowanych leków, co może wynikać z mniejszej produkcji śliny; nie było jednak jasne, czy to mogło wpłynąć na odczuwanie słonego smaku.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy