Strona głównaZdrowieWczesna menopauza zwiększa ryzyko demencji?

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko demencji?

Kobiety, u których menopauza zaczyna się wcześnie, przed 40 rokiem życia, są bardziej narażone na rozwój demencji w późniejszym życiu w porównaniu z kobietami, u których klimakterium zaczyna się w wieku 50-51 lat
Wczesna menopauza zwiększa ryzyko demencji? [© Philipimage - Fotolia.com]
- Badanie pokazało, że kobiety, które bardzo wcześnie wchodzą w , są bardziej narażone na rozwój demencji w późniejszym życiu - mówi dr Wenting Hao z Uniwersytetu Shandong w Jinan w Chinach. - Świadomość tego zwiększonego ryzyka może pomóc kobietom obrać strategie zapobiegania demencji i współpracować z lekarzami, aby monitorować swój stan poznawczy w miarę - dodaje Hao.

Demencja ma związek z poważnymi zmianami w mózgu, które zaburzają zdolność zapamiętywania, podejmowania decyzji i wyrażania myśli. jest najczęstszym rodzajem demencji, a drugim miejscu plasuje się otępienie naczyniowe, które jest wynikiem zaburzeń w przepływie krwi do komórek mózgowych wywoływanych udarami lub nagromadzeniem złogów miażdżycowych w tętnicach dostarczających krew do mózgu. Oba te rodzaje demencji rozwijają się zwykle w starszym wieku.

Przeanalizowano dane medyczne ponad 150 tysięcy starszych kobiet. Jak odkryto:

  • Kobiety, które weszły w menopauzę przed 40-tym rokiem życia, były o 35 proc. bardziej narażone na diagnozę demencji.
  • Panie, u których menopauza rozpoczęła się przed 45 rokiem życia, były 1,3 razy bardziej narażone na diagnozę demencji przed ukończeniem 65 roku życia (czyli demencji o wczesnym początku).
  • Kobiety, które weszły w menopauzę w wieku powyżej 52 lat, miały podobne wskaźniki demencji, jak panie doświadczające początku menopauzy w wieku 50-51 lat.

Takie ustalenia pozostały po uwzględnieniu innych czynników, w tym: pochodzenia etnicznego, poziomu wykształcenia, palenia papierosów, ilości spożywanego alkoholu, wskaźnika masy ciała, obecności chorób układu krążenia i , stanu finansów i sposobu spędzania czasu wolnego oraz poziomu aktywności fizycznej.

Jakkolwiek kobiety po menopauzie są bardziej narażone na udar mózgu, a on może zaburzać przepływ krwi do mózgu i skutkować otępieniem naczyniowym, w tym badaniu nie znaleziono związku między wiekiem menopauzy a ryzykiem otępienia naczyniowego.

- Ryzyko demencji można zmniejszać i kobiety, które doświadczają wczesnej menopauzy, mogą zastosować tu różne strategie. Obejmują one: regularne ćwiczenia, zajęcia rekreacyjne i edukacyjne, niepalenie i niepicie alkoholu, utrzymywanie zdrowej wagi, dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy D i, jeśli lekarz zaleci, przyjmowanie suplementów z wapniem - radzi dr Hao.

Według medyków obniżony poziom estrogenu może mieć znaczenie dla związku między wczesną menopauzą a demencją. - Wiadomo, że brak estrogenu w dłuższej perspektywie nasila stres oksydacyjny, który może przyspieszać starzenie się mózgu i prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych - zauważa dr Hao.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy