Strona głównaZdrowieWarzywa na raka prostaty

Warzywa na raka prostaty

Mężczyźni mają możliwość obniżenia ryzyka agresywnego raka prostaty przez wzbogacenie swojej diety w brokuły i kalafior. Należy jednak pamiętać, że ogólne ryzyko raka prostaty wciąż pozostaje - ostrzega Health 24.
W badaniach przeprowadzonych na około 30 tysiącach mężczyzn, dr Richard B. Hayes z Narodowego Instytutu Raka w Maryland, odkrył, że mężczyźni, którzy jedzą więcej niż porcję jednego z tych warzyw tygodniowo, o połowę zmniejszyli ryzyko rozwoju zaawansowanego stadium raka prostaty - w porównaniu z tymi, którzy spożywali te warzywa mniej niż raz w miesiącu.

Liczne badania połączyły wysokie spożycie owoców i warzyw z niskim ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Wysunięto więc wniosek, że mężczyżni, którzy jedzą warzywa, są mniej zagrożeni tą chorobą. Ci, którzy jedli najwięcej warzyw mieli o 49% większe szanse że choroba nie osiągnie zaawansowanego stadium, potwierdzają badania.

Na wyniki oddziałują przede wszystkim warzywa z rodziny krzyżowych, w tym brukselki, kapusta, brokuły i kalafior. Zwiększenie częstotliwości spożywania jakiegokolwiek z tych warzyw zmniejsza ryzyko o 40%. Okazało się, że brokuły i kalafior mają największy wpływ. U mężczyzn, którzy jedzą brokuły więcej niż raz w tygodniu zmniejszyło się ryzyko zachorowania o 45%. Natomiast Ci, którzy z taką samą częstotliwością jedzą kalafior, zmniejszyli zagrożenie do 52%.

Uważano również, że podobne działanie jak kalafior i brokuły ma szpinak, surowy, bądź gotowany, spożywany co najmniej 2 razy w tygodniu. Ostatecznie zostało dowiedzione, że warzywa z rodziny krzyżowych obniżają ryzyko agresywnego raka prostaty. Zwiększenie ilości spożycia brokułów, kalafiora i możliwe, że także szpinaku, zostało uznane za podstawową profilaktykę.

Paulina Król / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy