Strona głównaZdrowieWarto być w formie - tak unikniesz migotania przedsionków i udaru

Warto być w formie - tak unikniesz migotania przedsionków i udaru

Testy z udziałem ponad 15 tysięcy osób pokazały, że sprawność fizyczna wiąże się z niższym prawdopodobieństwem wystąpienia migotania przedsionków i udaru mózgu.
Warto być w formie - tak unikniesz migotania przedsionków i udaru [fot. u_24u5lcc1 from Pixabay]
Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca, które dotyczy ponad 40 milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że rozwinie się w jakimś momencie życia u jednego na trzech Europejczyków.

Pacjenci cierpiący na tę chorobę mają pięciokrotnie wyższe ryzyko udaru niż ich rówieśnicy bez tej dolegliwości. Teraz sprawdzono, na ile jest powiązana z prawdopodobieństwem wystąpienia .

Do badania włączono ponad 15 tysięcy ludzi bez początkowego migotania przedsionków, którzy zostali poddani testom na bieżni. Średni wiek uczestników wynosił 55 lat. Sprawność fizyczną oceniano za pomocą protokołu Bruce'a, w którym uczestnicy proszeni są o szybsze chodzenie przy bardziej stromym nachyleniu bieżni w kolejnych trzyminutowych etapach. Sprawność fizyczną obliczono na podstawie wskaźnika wydatku energetycznego osiągniętego przez uczestników, wyrażonego w równoważnikach metabolicznych (MET).

Przez ponad 10 lat monitorowano zdrowie badanych, a szczególnie pod kątem nowo powstałego migotania przedsionków, udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego i śmierci. Przeanalizowano powiązania między sprawnością a migotaniem przedsionków, udarem i poważnymi niepożądanymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi. Uwzględniono przy tym czynniki, które mogą mieć wpływ na te zależności, takie jak: wiek, płeć, poziom , czynność nerek, przebyty , nadciśnienie i stosowane leki.

Obliczono, że w ciągu ponad dekady badań, każdy wzrost MET w teście na bieżni wiązał się z o 8 proc. niższym ryzykiem migotania przedsionków i o 12 proc. niższym ryzykiem udaru oraz o 14 proc. niższym ryzykiem poważnych zdarzań sercowo-naczyniowych.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy na podstawie poziomu sprawności według MET osiągniętego podczas testu na bieżni: niska aktywność (poniżej 8,57 MET), średnia aktywność (8,57 do 10,72) i wysoka aktywność (ponad 10,72). Prawdopodobieństwo braku migotania przedsionków w ciągu pięciu lat wynosiło odpowiednio dla każdej z grup 97,1, 98,4 i 98,4 proc.

- Wyniki wskazują, że utrzymywanie dobrej kondycji może pomagają zapobiegać migotaniu przedsionków i udarowi mózgu - mówi dr Shih-Hsien Sung z National Yang Ming Chiao Tung University na Tajwanie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy