Strona głównaZdrowieWakacyjne podróże: poradnik dla chorych na RZS

Wakacyjne podróże: poradnik dla chorych na RZS

Marcin Tasarek od 17 lat choruje na reumatoidalne zapalenie stawów - przewlekłą, nieuleczalną chorobę, której następstwem może być ograniczenie w codziennym funkcjonowaniu, a nawet niepełnosprawność. Marcin, z powodu RZS, od kilku lat porusza się na wózku. Jednak nie poddał się chorobie i realizuje swoją wielką pasję – podróże. Jego największym osiągnięciem była wyprawa do Chin i zdobycie Muru Chińskiego. Na podstawie swoich doświadczeń opracował „Przewodnik podróżnika z RZS”, by zachęcać innych chorych do wychodzenia z domu, poznawania nowych ludzi i realizowania marzeń.
Reumatoidalne zapalenie stawów jest najczęściej występującą oraz najbardziej agresywną, przewlekłą zapalną chorobą tkanki łącznej. W wyniku przewlekłego procesu zapalnego dochodzi do nieodwracalnych zniszczeń stawów, które ulegają deformacji i trwałemu unieruchomieniu.

- W sytuacji, kiedy choroba nie zostanie szybko zdiagnozowana już w ciągu roku może dojść do trwałych uszkodzeń stawów. Chorzy tracą nie tylko możliwość aktywności zawodowej, ale także zdolność samodzielnego funkcjonowania - mówi dr Katarzyna Suchoń, kierownik Poradni Reumatologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie Reumatologii w Warszawie ponad 80% badanych chorych na RZS jest niepełnosprawnych.

Chorzy na RZS potwierdzają tę sytuację i wskazują, że ich największym problemem jest właśnie ograniczenie sprawności - twierdzi tak 83% z nich . To często powoduje, że zamykają się w domu i nawet krótkie wyjścia stają się poważnym wyzwaniem. „Kiedy jest się zbyt długo zamkniętym w czterech ścianach, pojawia się strach przed wyjściem, przed nieznanym. Pojawiają się pytania jak się odnajdziemy w nowej rzeczywistości, jak będziemy postrzegani - mówi Marcin Tasarek.

Natomiast historia Marcina pokazuje, że dzięki wsparciu bliskich, właściwej organizacji i przygotowaniu możliwa staje się podróż nawet w najdalsze zakątki świata. Przyznaje on jednak, że sam długo nie wierzył w swoje siły. Na podstawie swoich doświadczeń w podróżowaniu Marcin stworzył „Przewodnik podróżnika z RZS”. Z jego lektury można dowiedzieć się na co zwrócić uwagę wybierając miejsce, czas i charakter podróży, o co zapytać lekarza, jakie zaświadczenia zabrać ze sobą, co zapakować do bagażu podręcznego, jak trzeba być przygotowanym podczas podróży samolotem, pociągiem czy samochodem. Przewodnik jest także źródłem informacji dla osób niepełnosprawnych na temat utrudnień jakich mogą się spodziewać podczas wyjazdu za granicę. Uczy również, że warto przewidywać różnego rodzaju trudności, by później, w trakcie podróży, samodzielnie poradzić sobie w niespodziewanych sytuacjach.

W jaki sposób Przewodnik może pomóc innym chorym? - Po pierwsze przykład Marcina pokazuje, że trzeba mieć marzenia i je realizować - mówi Jolanta Grygielska, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Reumatyków i ich Sympatyków. - Po drugie, doświadczenia niepełnosprawnego podróżnika przede wszystkim inspirują i zachęcają inne osoby z ograniczeniami do wyjazdów i poznawania świata. Dla osoby chorej podróże mogą być formą psychoterapii. Wraz z poznawaniem nowych ludzi, nawiązywaniem z nimi relacji, odwiedzaniem ciekawych miejsc pojawiają się kolejne wyzwania. Dzięki temu nabieramy doświadczeń, które przydają się w codziennym życiu i co najważniejsze przywracają pewność siebie i wiarę w to, że możemy być samodzielni. Wystarczy się tylko odważyć - dodaje.

„Przewodnik podróżnika z RZS” można przeczytać oraz pobrać ze strony , realizowanej w ramach kampanii „Świat w dłoniach”.

Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS to przewlekła autoimmunologiczna choroba, na którą w Polsce cierpi około 400 tys. osób, a każdego roku grupa chorych powiększa się o kolejnych 8 – 16 tys. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu RZS nie jest chorobą wyłącznie ludzi w starszym wieku. RZS może pojawić się u dzieci i młodzieży, ale najczęściej zaczynają na nią chorować osoby w wieku 30 – 50 lat, a więc w okresie największej aktywności życiowej i zawodowej. Każdy chory zmaga się z chorobą i trudnymi do rozwiązania następstwami RZS do końca życia. Nieprawidłowe leczenie może prowadzić do niepełnosprawności i utraty samodzielności, dlatego stanowi poważny problem, zarówno społeczny, jak i ekonomiczny.

„Świat w dłoniach” jest ogólnopolską kampanią społeczno-edukacyjną skierowaną do wszystkich zainteresowanych reumatoidalnym zapaleniem stawów, a przede wszystkim do chorych oraz ich bliskich. Jej celem jest wspieranie osób cierpiących na RZS w codziennym radzeniu sobie z tą przewlekłą chorobą. Działania podejmowane w ramach kampanii służą szerzeniu wiedzy na temat RZS, zwiększaniu społecznej świadomości o zagadnieniach związanych z tym schorzeniem i zrozumieniu problemów chorych, informowaniu o sposobach leczenia oraz integracji lokalnych społeczności poprzez umożliwianie kontaktu z innymi chorymi i wymianę doświadczeń.

W ramach kampanii realizowana jest strona www.rzs.pl, na której pod koniec kwietnia br uruchomiono Poradnię Online. W internetowej poradni na pytania chorych odpowiadają lekarze reumatolodzy. Organizatorzy kampanii wydają także publikacje edukacyjne, realizują warsztaty dla chorych oraz konkurs fotograficzny.

Współorganizatorem kampanii „Świat w dłoniach” jest Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków.

www.rzs.pl

Tagi: reumatyzm, rzs

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:23:22, 17-01-2013 ~gość: 89.230.50.xxx

    wszystkim chorym polecam poradnik Niebrzydowskiego Jarosława

    Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów. Poradnik dla chorych to opinia na jednym ze sklepów:

    Poradnik na świetnym poziomie. Wyjaśnia dokładnie przyczyny choroby, jej różne postacie i sposoby leczenia. To ważne bo większość chorych w Polsce jest źle leczona i nie wiedzą co i jak ma ich leczyć. Chorzy przyjmują dużo leków, które nie dają żadnych szans na wyleczenie. Teraz chorzy mają szansę dowiedzieć się jak prawidłowo powinni być leczeni i czy muszą zmienić lek czy lekarza. Może wystarczy tylko skorygować dawkę leku. Jedyny poradnik tłumaczący zasady leczenia. Powinien być czytany przez lekarzy, którzy często leczą chorych wbrew zasadom i wynikom badań na podstawie swojej przestarzałej wiedzy. Polecam każdemu choremu z RZS.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy