Strona głównaZdrowieWahania ciśnienia to wyższe ryzyko demencji i chorób sercowo-naczyniowych

Wahania ciśnienia to wyższe ryzyko demencji i chorób sercowo-naczyniowych

Wahania ciśnienia krwi mogą zwiększać ryzyko demencji i problemów naczyniowych u osób starszych, ostrzegają australijscy medycy.
Wahania ciśnienia to wyższe ryzyko demencji i chorób sercowo-naczyniowych [fot. Antonio Corigliano from Pixabay]
Już krótkotrwałe w ciągu 24 godzin, ale także w ciągu kilku dni lub tygodni są powiązane z zaburzeniami funkcji poznawczych - mówią badacze z Uniwersytetu Południowej Australii.

Wyższe wahania skurczowego ciśnienia krwi (liczba określająca ciśnienie w tętnicach podczas skurczu serca) są również powiązane ze sztywnieniem tętnic, które przekłada się na zwiększone zagrożenie chorobami serca.

Powszechnie wiadomo, że nadciśnienie jest czynnikiem ryzyka , ale niewiele uwagi poświęca się wahaniom ciśnienia, uważają autorzy.

- Ciśnienie krwi może się wahać w różnych przedziałach czasowych - krótkich i długich - co wydaje się zwiększać ryzyko demencji i problemów z naczyniami krwionośnymi - mówi Daria Gutteridge, współautorka badań.

W testach wzięło udział kilkadziesiąt zdrowych starszych osób w wieku 60-80 lat, które nie miały oznak demencji ani innych zaburzeń poznawczych.

U uczestników monitorowano ciśnienie, a także poddano ich testom poznawczym. Co więcej, zmierzono u nich poziom sztywności tętnic w mózgu i tętnicach za pomocą przezczaszkowej ultrasonografii dopplerowskiej i analizy fali .

- Jak odkryliśmy, większa zmienność ciśnienia krwi w ciągu dnia, a także w ciągu kilku dni, została powiązana ze zmniejszoną wydajnością poznawczą. Ustaliliśmy również, że silniejsze wahania w obrębie skurczowego ciśnienia krwi były powiązane z większą sztywnością naczyń krwionośnych w tętnicach - wyjaśnia Gutteridge.

- Wyniki te wskazują, że różne typy zmienności ciśnienia krwi mogą odzwierciedlać różne leżące u ich podstaw mechanizmy biologiczne oraz że wahania skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi są istotne dla osób starszych - dodaje Gutteridge.

Powiązania te występowały u seniorów bez żadnych klinicznie istotnych zaburzeń funkcji poznawczych, co oznacza, że zmienność ciśnienia krwi może być wczesnym markerem klinicznym lub celem leczenia zaburzeń funkcji poznawczych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy