Strona głównaZdrowieWHO apeluje: przestańcie reklamować „śmieciowe jedzenie" dzieciom

WHO apeluje: przestańcie reklamować „śmieciowe jedzenie" dzieciom

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by ograniczyć rekalmy tzw. junk food (czyli „śmieciowego jedzenia"). Szczególnie podatne na taki marketing są dzieci, a problem otyłości jest u nich coraz poważniejszy. Czy i twój wnuk nie namawiał cię ostatnio na frytki lub hamburgera?
WHO apeluje: przestańcie reklamować „śmieciowe jedzenie" dzieciom [Śmieciowe jedzenie, © Rafael Ben-Ari - Fotolia.com] Odnotowano nieznane dotychczas zjawisko - na całym świecie więcej ludzi ma nadwagę lub niż jest niedożywionych. Wszystko z powodu powszechnie dostępnego niezdrowego jedzenia i braku aktywnosci fizycznej. Problem nie dotyczy jedynie ludzi dorosłych, coraz więcej dzieci ma niewłaściwą wagę od njamłodszych lat „wypracowując" niewłaściwe nawyki żywieniowe. Eksperci WHO uważają, że do pewnego stopnia są za to odpowiedzialne reklamy .

Światowa Organizacja Zdrowia opublikwała liczący ponad 40 stron apel, w którym wzywa do zaprzestania promujących kampanii marketingowych i reklamowych skierowanych do dzieci za pośrednictwem Internetu. Wzywa rządy do pełnienia aktywnej roli w monitorowaniu takich praktyk i do wprowadzenia sankcji przeciwko nim.

Wielkie firmy sektora spożywczego wykorzystują marketing i Internet, aby promować swoje produkty, które nierzadko cechują się wysoką kalorycznością ze względu na znaczną zawartość cukru, soli i tłuszczu. W opinii WHO wprowadzenie do obrotu wysokokalorycznych pokarmów i napojów ma związek z otyłością u dzieci i młodzieży, a dodatkowe reklamy (szczególnie w mediach społecznościowych, na smartfonach, etc.) sprawiają, że rodzicom trudniej jest skłonić dzieci do sięgania po zdrowsze produkty. Według WHO, ponieważ regulacja i kontrola nad marketingiem cyfrowym jest mało skuteczna, dzieci często są narażone na przemożny i ukierunkowany marketing online.

Szacuje się, że 25 procent dzieci w Europie ma nadwagę, a dwie trzecie przed okresem dojrzewania zmaga się z nadmiarem kilogramów także po osiągnięciu dorosłości. Dzieci z nadwagą są bardziej narażone na rozwój chorób przewlekłych, takich jak i rak już w młodszym wieku.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy