21-09-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Dożycie wieku 90, 95 lub 100 lat, było bardziej prawdopodobne w przypadku kobiet, które utrzymały stałą masę ciała po 60-tym roku życia. Seniorki, których waga się nie zmieniła, miały 1,2 do 2 razy większe prawdopodobieństwo osiągnięcia długowieczności w porównaniu do kobiet, które straciły co najmniej 5 proc. masy ciała.
Jak ustalono w badaniach na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego z udziałem ponad 50 tysięcy kobiet, panie, które straciły co najmniej 5 procent masy ciała, miały mniejsze szanse na osiągnięcie w porównaniu z tymi, które utrzymywały stabilną wagę. Przykładowo, w przypadku kobiet, które w sposób niezamierzony straciły na wadze ponad 5 proc. masy ciała, prawdopodobieństwo dożycia 90. roku życia było o 51 proc. mniejsze. Jednakże przyrost masy ciała o co najmniej 5 proc. nie przyczynił się zaś do osiągniecia długowieczności.
- W Stanach Zjednoczonych starsze kobiety bardzo często zmagają się z nadwagą lub otyłością przy wskaźniku masy ciała w zakresie od 25 do 35. Nasze ustalenia potwierdzają, że stabilna waga zwiększa nadzieje na długowieczność u seniorek - mówi dr Aladdin H. Shadyab z Uniwersytetu Kalifornijskim w San Diego.
- Jeśli starzejące się kobiety tracą na wadze, choć nie próbują , może to być sygnał ostrzegawczy złego stanu zdrowia i czynnik prognostyczny krótszej długości życia - zauważa dr Shadyab.
Jak zaznaczają równocześnie eksperci, kontrolowana, zamierzona utrata na wadze, jeśli kogoś dotyczy nadwaga lub , może poprawić zdrowie i . Warto zasięgnąć porady lekarza, jeśli zalecane jest umiarkowane schudnięcie.
Na podstawie:
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »