Strona głównaZdrowieUtrata na wadze pomoże poprawić jakość snu

Utrata na wadze pomoże poprawić jakość snu

Utrata na wadze może pomóc ludziom z nadmiarem kilogramów lepiej sypiać.
Utrata na wadze pomoże poprawić jakość snu Jakość snu wydaje się ulegać poprawie bez względu na to czy utrata masy ciała jest osiągana poprzez samą , czy też połączenie dobrego sposobu odżywiania się z aktywnością fizyczną, ustalili naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine.

Okazało się, że poprawa jakości snu była istotnie związana z ogólną utratą masy ciała, zwłaszcza tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.

W badaniu wzięło udział 77 osób z lub otyłych, którzy cierpieli na cukrzycę typu 2 lub doświadczali stanu przedcukrzycowego. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: Jedna przeszła na odpowiednią dietę, by pozbyć się części kilogramów, druga nie tylko zmieniła menu na zdrowsze, ale także podjęła aktywność fizyczną.

Ponadto wszystkie osoby uczestniczące w testach - na ich początku i pod koniec - wypełniły kwestionariusz dotyczący snu podając informacje na temat trudności w zasypianiu, a także doświadczaniu bezdechu sennego, senności w ciągu dnia, , czy wydłużonego lub niespokojnego odpoczynku nocnego. Naukowcy zmierzyli u uczestników tkankę tłuszczową wokół brzucha oraz wskaźnik masy ciała (, pomiar na podstawie wzrostu i masy ciała) na początku i na końcu badania.

W ciągu sześciu miesięcy 55 osób ukończyło testy. Ogólnie rzecz biorąc uczestnicy stracili średnio 7,5 kilogramów pozbywając się mniej więcej 15 proc tkanki tłuszczowej z okolic brzucha.
Badanie wykazało także, że wszyscy uczestnicy lepiej spali pod koniec badania. U obu grup poprawa jakości snu została oszacowana na poziomie o 20 proc.

Kluczowym składnikiem poprawy jakości snu było zmniejszenie ogólnej ilości tkanki tłuszczowej, w szczególności w okolicach brzucha i to niezależnie od wieku i płci uczestników, a także tego czy jedynie zmienili dietę, czy też poza adekwatnym sposobem odżywiania się dołączyli do nowego stylu życia aktywność fizyczną.

Autorzy badania wskazał, że właściwa jakość snu jest ważna dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Zaburzenia snu mogą zwiększać ryzyko tętniczego, zawału serca, mózgu i nieregularnego tętna. Odnotowano też, że problemy ze snem częściej dotyczą osób otyłych.

Wyniki badan zostaną zaprezentowane na najbliższym spotkaniu American Heart Association w Los Angeles.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy