Strona głównaZdrowieUtnij sobie czasem drzemkę. Dzięki temu dłużej pożyjesz

Utnij sobie czasem drzemkę. Dzięki temu dłużej pożyjesz

Okazjonalne ucinanie sobie drzemki może znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu i chorób serca.
Utnij sobie czasem drzemkę. Dzięki temu dłużej pożyjesz
Osoby, któreod czasu do czasu pozwalają sobie na , mają o połowę niższe ryzyko zawału, udaru i problemów sercowo-nczyniowych w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy nie drzemią. Jednocześnie ustalono, że częstsze drzemki nie przynoszą takiego efektu.

Najlepiej jest sypiać popołudniami raz lub dwa razy w tygodniu, to wydaje się dawać najlepsze skutki ochronne, mówią medycy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie. Częstsze udawanie się w objęcia Morfeusza za dnia początkowo wydawało się mieć związek z wyższym ryzykiem problemów sercowo-naczyniowych, kiedy jednak wzięto pod uwagę czynniki socjodemograficzne, styl życia i innych uwarunkowań sercowo-naczyniowych, nie miało to żadnego znaczenia.

Od jakiegoś czasu w środowisku naukowym toczy się dyskusja na temat wpływu drzemek na zdrowie. Częsty odpoczynek w ciągu dnia jest raczej uważany za niepokojący objaw, oznacza bowiem zwykle, że nie można się było dobrze wyspać w nocy lub organizmowi z jakiegoś medycznego powodu potrzebny jest dłuższy odpoczynek. Wykazano pewne związki pomiędzy częstszym drzemaniem i problemami z układem sercowo-naczyniowym, wcześniejszym rozwojem demencji oraz innymi dolegliwościami.

W nowych testach odkryto, że częściej w ciągu dnia sypiali starsi mężczyźni, którzy palili papierosy oraz mieli nadwagę. Ta grupa również częściej była senna w ciągu dnia i cierpiała na .

W przypadku osób, które ucinały sobie drzemkę tylko raz lub dwa razy w tygodniu odznaczały się o 48 proc. niższym zagrożeniem , i w porównaniu z osobami, które w ogóle nie drzemią.

Autorzy badań przypominają, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen oznacza wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe, w tym większe prawdopodobieństwo udarów i zawałów.

Na temayt badań można przeczytać w magazynie Heart:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy