Strona głównaZdrowieUraz głowy skraca życie

Uraz głowy skraca życie

Osoby, które doznały jakiegokolwiek urazu głowy podczas 30-letniego okresu badań, miały dwa razy wyższy wskaźnik śmiertelności w tym czasie niż ludzie, którzy nie doświadczyli żadnego urazu głowy. Śmiertelność wśród osób z umiarkowanymi lub ciężkimi urazami głowy była prawie trzykrotnie wyższa.
Uraz głowy skraca życie  [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com]
Uraz głowy można może być efektem wielu sytuacji, od wypadków samochodowych i po zranienia sportowe. Co więcej, uraz głowy został powiązany z szeregiem długotrwałych schorzeń, w tym: , padaczką, i udarem mózgu, mówią pracownicy z University of Pennsylvania.

Wcześniejsze odkryto, że istnieje krótkoterminowe wyższe zagrożenie śmiercią w związku z urazami głowy, głównie wśród pacjentów hospitalizowanych. Teraz dzięki znacznie dłuższym, bo trwającym trzy dekady badaniom sprawdzono, czy uraz głowy ma wpływ na śmiertelność w tak wydłużonej perspektywie.

W ciągu trzydziestu lat śmierć z jakiejkolwiek przyczyny dotyczyła 64,6 proc. osób, które doznały urazu głowy i 54,6 proc. osób, które go nie doświadczyły. Biorąc pod uwagę różne cechy uczestników, obliczono, że śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny wśród uczestników z urazem głowy była 2,21 razy większa niż u pozostałych. Co więcej, śmiertelność wśród osób z poważniejszymi urazami głowy była 2,87 razy wyższe niż u pozostałych.

- Dane pokazują, że uraz głowy wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością także w perspektywie długoterminowej. Dotyczy to przede wszystkim osób z licznymi lub ciężkimi urazami głowy - mówi neurolog dr Holly Elser. - To podkreśla znaczenie środków bezpieczeństwa, np. noszenia kasków czy zapinanie pasów bezpieczeństwa, aby zapobiec urazom - dodaje Elser.

Oceniono też dane dotyczące konkretnych przyczyn śmierci uczestników. Najczęstszymi przyczynami zgonów były: nowotwory, choroby układu krążenia i zaburzenia neurologiczne (w tym demencja, padaczka i udar). Wśród osób z urazami głowy częściej następowały zgony spowodowane zaburzeniami neurologicznymi oraz w wyniku jakiegoś wypadku, np. upadku.

Jeśli chodzi o neurologiczne przyczyny śmierci uczestników z urazem głowy, niemal dwie trzecie neurologicznych przyczyn śmierci wynikały z chorób neurodegeneracyjnych, takich jak i Parkinsona. Stanowiły większą część ogólnej liczby zgonów wśród osób z urazem głowy (14,2 procent) w porównaniu z osobami bez tych urazów (6,6 procent).

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy