Strona głównaZdrowieUmiarkowane picie alkoholu a migotanie przedsionków

Umiarkowane picie alkoholu a migotanie przedsionków

Umiarkowane spożycie alkoholu zwiększa ryzyko migotania przedsionków u osób starszych z chorobami serca lub cukrzycą.
Umiarkowane picie alkoholu a migotanie przedsionków Jak wynika z badań opublikowanych w CMAJ (Canadian Medical Association Journal), umiarkowane do intensywnego spożycie jest związane ze zwiększoną częstością występowania migotania przedsionków u osób w wieku powyżej 55 lat z chorobą sercowo-naczyniową lub .

Uczeni z McMaster University w Ontario odkryli, że wśród umiarkowanie pijących alkohol efekt na ryzyko migotania był podobny do nadużywania napojów wyskokowych.

Wnioski pochodzą z dużego badania z udziałem ponad 30 000 osób w wieku powyżej 55 lat pochodzących z 40 krajów, które doświadczyły w przeszłości chorób układu krążenia lub zaawansowanej cukrzycy z uszkodzeniem narządów. Dane pochodzą z okresu od listopada 2001 r. do maja 2004 r. Średnia wieku badanych wynosiła 66,4 lat. Spośród uczestników 61,7 proc. zakwalifikowano jako osoby pijące niewielkie ilości alkoholu (do 1 drinka na tydzień), 36,6 proc. jako umiarkowani konsumenci i 1,7 proc. jako cechujące się wysokim spożyciem.

Umiarkowane spożycie alkoholu zostało zdefiniowane przy Światową Organizację Zdrowia (WHO) na poziomie do 2 drinków dziennie - albo 1 do 14 drinków tygodniowo w przypadku kobiet i do 3 drinków dziennie - albo 1 do 21 drinków tygodniowo - w przypadku mężczyzn. Nadużywanie alkoholu został sklasyfikowane jako wypijanie 5 lub więcej drinków dziennie.

W okresie obserwacji zanotowano 2093 nowych przypadków . Standaryzowany wskaźnik zapadalności (uwzględniający wiek i płeć) na 1000 osobolat wyniósł 14,5 w grupie o niskim spożyciu alkoholu, 17,3 - w grupie o umiarkowanej konsumpcji i 20,8 w grupie o wysokim spożyciu alkoholu. Wzrost liczby przypadków migotania przedsionków związanych ze znacznym spożyciem alkoholu zanotowano w każdej grupie wiekowej.

Ponieważ picie umiarkowanych ilości alkoholu było powszechne (36,6 proc. uczestników), wyniki sugerują, że efekt zwiększenia spożycia alkoholu (nawet w umiarkowanych ilościach) na ryzyko migotania przedsionków u pacjentów z istniejącą chorobą układu krążenia może być znaczny - ostrzegają autorzy badań.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy