Strona głównaZdrowieUliczny hałas nasila ryzyko szumów usznych

Uliczny hałas nasila ryzyko szumów usznych

Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, może to zwiększyć poziom stresu i wpłynąć na twój sen. Zaburzenia snu z kolei i stres zwiększają ryzyko wystąpienia uciążliwego szumu w uszach.
Uliczny hałas nasila ryzyko szumów usznych [fot. Alexa from Pixabay]
Szumy uszne objawiają się przede wszystkim irytującymi, gwiżdżącymi dźwiękami w uszach, które dla wielu osób są niepokojące.

Ryzyko wzrasta wraz z poziomem hałasu

Odkryto związek między narażeniem na wywoływany przez ruch uliczny w budynkach mieszkalnych a zaburzeniami związanymi ze słuchem.

- W naszych danych znaleźliśmy ponad 40 tysięcy przypadków szumów usznych i widzimy, że na każde dziesięć decybeli więcej hałasu w domu ryzyko wystąpienia szumów usznych wzrasta o sześć procent - mówi dr Manuella Lech Cantuaria z Uniwersytetu Południowej Danii.

- Należy zwrócić większą uwagę na znaczenie hałasu drogowego dla zdrowia. Niepokojące jest to, że hałas wydaje się zwiększać ryzyko między innymi szumów usznych, chorób układu krążenia i - zauważa Jesper Hvass Schmidt.

Wierzchołek góry lodowej

Duża liczba zgłoszonych przypadków szumów usznych to prawdopodobnie tylko wierzchołek góry lodowej. - Ogólnie rzecz biorąc, około dziesięć procent populacji doświadcza od czasu do czasu szumów usznych. Wiąże się to ze stresem i , który może nasilić hałas uliczny - wyjaśnia Schmidt.

Nocny hałas szczególnie niekorzystny

Naukowcy uważają, że hałas nocą może być jeszcze bardziej szkodliwy dla zdrowia. - Rumor oddziałuje na nasz sen, który jest tak ważny dla dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego warto zastanowić się, co można zrobić, aby poprawić swój sen, jeśli mieszka się przy ruchliwej drodze - mówi Manuella Lech Cantuaria.

Czym są szumy uszne

Szumy uszne to subiektywne odczucie dźwięku, który nie pochodzi z zewnętrznego źródła. Opisywany bywa jako dzwonienie, brzęczenie, lub inny dźwięk w uszach bądź w głowie. Szumy uszne mogą być objawem jakiejś choroby lub urazu, ale mogą być też idiopatyczne, co oznacza, że ich przyczyna nie jest znana. Bardzo często szumy uszne występują w połączeniu z utratą słuchu. Zaburzenie ma negatywny wpływ na jakość życia, ponieważ może powodować problemy ze , trudności z koncentracją i depresję.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy