Strona głównaZdrowieUciążliwe chrapanie - jak z nim walczyć

Uciążliwe chrapanie - jak z nim walczyć

Niezakłócony sen przynosi odpoczynek całemu organizmowi, w jego czasie zmniejsza się metabolizm, maleje napięcie mięśni, spowalniają się czynności serca i oddychanie. Problemy ze snem zaś mogą prowadzić do depresji, chorób serca, trudności z koncentracją. Jednym z powszechnych kłopotów zakłócających sen jest chrapanie. Na szczęście, istnieją sposoby na efektywne kontrolowanie tej dolegliwości.
Uciążliwe chrapanie - jak z nim walczyć [© detailblick - Fotolia.com] Chrapanie to efekt drgań podniebienia i języczka. Podczas snu rozluźnieniu ulegają mięśnie podniebienia miękkiego, leżenie na plecach zaś sprawia, że język się cofa, usta otwierają, a kanał gardła zwęża. Wówczas powietrze z większą trudnością przedostaje się do płuc i wirując generuje znany wielu ludziom dźwięk. Głośność chrapania może osiągnąć natężenie nawet 70 decybeli.

Co wpływa na chrapanie?

Wśród czynników potęgujących tę dolegliwość znajdują się:

  • nadwaga;
  • środki uspakajające, także tabletki nasenne;
  • alergie, m. in. katar sienny i całoroczny alergiczny nieżyt nosa;
  • brak aktywności fizycznej;
  • alkohol;
  • palenie papierosów;
  • spanie na plecach;

Jak sobie pomóc?

W przypadku nadwagi warto zrzucić kilka kilogramów - wśród najpowszechniejszych czynników chrapania i bezdechów obturacyjnych znajdują się tusza i duży obwód szyi. Warto wyleczyć też nieżyt nosa spowodowany m. in. przeziębieniem, polipami, etc.

Ponadto:

  • zrezygnuj z papierosów; dym może powodować stan zapalny oraz obrzęk; można zmniejszyć ryzyko chrapania zapalając ostatniego papierosa najpóźniej 4 godziny przed snem
  • rozpoznaj alergeny; na rynku dostępne są obecnie testy pozwalające zidentyfikować substancje uczulające, a dzięki temu przeciwdziałać reakcjom uczuleniowym
  • zastosuj stabilizator zapobiegający opadaniu żuchwy
  • ogranicz alkohol; ostatniego drinka powinno się wypić najpóźniej cztery godziny przed snem
  • zmień pozycję, w której śpisz; leżenie na plecach potęguje natężenie dolegliwości; poduszka umieszczona pod plecami powinna skłaniać do ułożenia się na boku
  • jeśli to możliwe, zrezygnuj z leków nasennych

Co, jeśli opisane powyżej metody nie działają?

Jeśli problem jest uciążliwy i zastosowane metody nieskuteczne, warto zwrócić się o pomoc do lekarza rodzinnego. Przepisze leki, które złagodzą dolegliwość. Może też polecić wizytę u laryngologa, który zdiagnozuje czy chrapanie nie jest wynikiem polipów w nosie lub przerostu migdałków. U podłoża problemu czasem znajdują się także dysfunkcje tarczycy.

Warto również pamiętać, ze chrapanie może stanowić objaw bezdechu sennego. Wówczas chrapanie zwykle jest pulsujące, pulsujące, stopniowo wyciszające się, aż do zatrzymania oddechu. Nieleczony, często powtarzający się bezdech prowadzi do niedotlenienia mózgu i serca. To zaś skutkuje problemami kardiologicznymi: niewydolności, a nawet ataków serca oraz związane jest z depresją, dysfunkcją metaboliczną, impotencją.

Zabiegi operacyjne

Jeśli chodzi o interwencję chirurgiczną, stosowane są zwykle: resekcja migdałków oraz uvulopalatofaryngoplastyka (usunięcie nadmiaru tkanek miękkich gardła, które podczas oddychania w czasie snu nadmiernie wibrują powodując powstawanie chrapania). Jednakże, w opinii British Sleep and Sleep Apnoea Association zabiegi te są skuteczne jedynie w 1% przypadków.

Gdy partner chrapie

Osiem milionów dorosłych Polaków chrapie. To zaś oznacza, że mniej więcej kolejne osiem milionów (partnerek i partnerów osób chrapiących) traci kilka godzin snu tygodniowo. Okazuje się, że chrapanie ma negatywny wpływ na związek. Według danych Brytyjskiego Towarzystwa Badań Nad Zaburzeniami Snu, ponad 60% osób pozostających w stałych związkach deklaruje, że częściej uprawiałyby seks, gdyby partner przestał chrapać. 25% spośród tych, którzy borykają się ze wspomnianym problemem, twierdzi, iż chrapanie zniszczyło życie intymne, a nawet spowodowało rozstanie.

Jak sobie radzić, gdy partner chrapie, radzą eksperci z sagazone. Spróbuj wówczas:

  • delikatnie trącić partnera, to powinno sprawić, że zmieni pozycję i przestanie chrapać;
  • głośno zaprotestować; „chrapacze" zwykle mają płytki sen, powinni więc zareagować;
  • położyć się spać wcześniej, niż partner;
  • zastosować stopery do uszu;

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy