15-12-2014
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Istnieje kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, by mieć duże szanse na ochronę przed demencją lub istotne opóźnienie jej rozwoju.
![Tych pięć zasad chroni przed demencją. Zastosuj je już dziś [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Tych pięć zasad chroni przed demencją. Zastosuj je już dziś [© contrastwerkstatt - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Tych-piec-zasad-chroni-przed-demencja-Zastosuj-je-juz-dzis_img548f60ec9f0e6.jpg)
Genetyka ma znaczenie w rozwoju wielu chorób, w tym otępienia. Okazuje się jednak, że w dużej mierze wpływają na to także czynniki środowiskowe. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Age UK, styl życia jest odpowiedzialny za 76 procent zmian w mózgu, a można by ich uniknąć poprzez przyjęcie lub porzucenie pewnych nawyków.
Złote zasady związane z ochroną przed demencją obejmują:
- regularne , około 3-5 razy w tygodniu przez 30 minut do godziny
- stosowanie zdrowej (np. śródziemnomorskiej)
- nie palenie papierosów
- umiarkowane spożycie
- leczenie takich problemów zdrowotnych, jak: nadciśnienie, i , ponieważ sprzyjają rozwojowi otępienia
- Jakkolwiek nadal nie ma lekarstwa lub innego sposobu na odwrócenie skutków demencji, dowody wskazują, że istnieją proste i skuteczne metody na zmniejszyć ryzyka zachorowania - mówi Caroline Abrahams, dyrektor organizacji.
- Co więcej, zmiany, których musimy dokonać, aby nasze mózgi zachowały zdrowie, już okazały się być dobre dla serca i ogólnego stanu zdrowia, więc zdroworozsądkowe jest, abyśmy wszyscy spróbowali stosować je w naszym życiu - zachęca Abrahams - Im szybciej zaczniemy, tym większe są nasze szanse na zdrowe życie w starszym wieku - dodaje.
Wraz ze starzeniem się społeczeństw narasta problem demencji. WHO szacuje, że obecnie na całym świecie na otępienie cierpi 35,6 mln ludzi. Liczba ta podwoi się do roku 2030, a ponad trzykrotnie wzrośnie do 2050 roku.
„Demencja jest przytłaczająca nie tylko dla ludzi, którzy na nią cierpią, ale także dla ich opiekunów i rodzin. W większości krajów brakuje świadomości na ten temat i zrozumienia demencji, co skutkuje stygmatyzacją, barierą dla diagnostyki i opieki oraz negatywnie wpływa na opiekunów, rodziny i społeczeństwa pod względem fizycznym, psychicznym i ekonomicznym", czytamy na stronie WHO.
Przeczytaj także
Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »
Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »