Strona głównaZdrowieTych pięć zasad chroni przed demencją. Zastosuj je już dziś

Tych pięć zasad chroni przed demencją. Zastosuj je już dziś

Istnieje kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, by mieć duże szanse na ochronę przed demencją lub istotne opóźnienie jej rozwoju.
Tych pięć zasad chroni przed demencją. Zastosuj je już dziś [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Genetyka ma znaczenie w rozwoju wielu chorób, w tym otępienia. Okazuje się jednak, że w dużej mierze wpływają na to także czynniki środowiskowe. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Age UK, styl życia jest odpowiedzialny za 76 procent zmian w mózgu, a można by ich uniknąć poprzez przyjęcie lub porzucenie pewnych nawyków.

Złote zasady związane z ochroną przed demencją obejmują:
  1. regularne , około 3-5 razy w tygodniu przez 30 minut do godziny
  2. stosowanie zdrowej (np. śródziemnomorskiej)
  3. nie palenie papierosów
  4. umiarkowane spożycie
  5. leczenie takich problemów zdrowotnych, jak: nadciśnienie, i , ponieważ sprzyjają rozwojowi otępienia
- Jakkolwiek nadal nie ma lekarstwa lub innego sposobu na odwrócenie skutków demencji, dowody wskazują, że istnieją proste i skuteczne metody na zmniejszyć ryzyka zachorowania - mówi Caroline Abrahams, dyrektor organizacji.

- Co więcej, zmiany, których musimy dokonać, aby nasze mózgi zachowały zdrowie, już okazały się być dobre dla serca i ogólnego stanu zdrowia, więc zdroworozsądkowe jest, abyśmy wszyscy spróbowali stosować je w naszym życiu - zachęca Abrahams - Im szybciej zaczniemy, tym większe są nasze szanse na zdrowe życie w starszym wieku - dodaje.

Wraz ze starzeniem się społeczeństw narasta problem demencji. WHO szacuje, że obecnie na całym świecie na otępienie cierpi 35,6 mln ludzi. Liczba ta podwoi się do roku 2030, a ponad trzykrotnie wzrośnie do 2050 roku.

„Demencja jest przytłaczająca nie tylko dla ludzi, którzy na nią cierpią, ale także dla ich opiekunów i rodzin. W większości krajów brakuje świadomości na ten temat i zrozumienia demencji, co skutkuje stygmatyzacją, barierą dla diagnostyki i opieki oraz negatywnie wpływa na opiekunów, rodziny i społeczeństwa pod względem fizycznym, psychicznym i ekonomicznym", czytamy na stronie WHO.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy