Strona głównaZdrowieTruskawki pomagają osłabić stany zapalne jelit

Truskawki pomagają osłabić stany zapalne jelit

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to bolesna dolegliwość, która może powodować ciężką biegunkę i zmęczenie. Leczenie obejmuje stosowanie leków i zabiegi chirurgiczne. Teraz ustalono, że proste działanie może złagodzić zapalenie okrężnicy i poprawić zdrowie jelit. Jak się okazuje, mniej niż miseczka truskawek dziennie może pomóc leczyć wspomnianą chorobę.
Truskawki pomagają osłabić stany zapalne jelit   [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
- Siedzący tryb życia i niewłaściwe nawyki żywieniowe wielu ludzi, czyli dieta bogata w cukier oraz tłuszcz zwierzęcy, ale uboga w , może sprzyjać zapaleniu okrężnicy i zwiększać ryzyko IBD - mówi dr Hang Xiao, współautor badań.

IBD obejmuje zarówno chorobę Leśniowskiego-Crohna, która może dotyczyć każdej części przewodu pokarmowego, jak i , które cechuje się okrężnicy i odbytnicy. Ludzie z IBD mają też wyższe ryzyko raka jelita grubego.
Owoce i warzywa w diecie wiążą się z niższym zagrożeniem IBD. Na University of Massachusetts Amherst skupiono się teraz na efektach jedzenia truskawek ze względu na ich dużą popularność.

W ramach testów kilkadziesiąt myszy podzielono na cztery grupy: zwierzęta zdrowe jedzące standardową dietę i trzy grupy myszy z IBD, którym podawano standardowe jedzenie, dietę zawierającą 2,5 procent całych sproszkowanych lub dietę z 5 procentami truskawek we wspomnianej formie.

Dołączenie truskawek do diety w ilości odpowiadającej zaledwie trzem czwartym miseczki tych owoców dziennie osłabiło objawy, takie jak utrata masy ciała i krwawa biegunka u myszy z IBD. „Leczenie" truskawkami zmniejszyło też reakcje zapalne w tkance okrężnicy gryzoni.

jednakże zmniejszenie stanu zapalnego nie było jedyną korzyścią uzyskaną z truskawek. Zapalenie okrężnicy niekorzystnie wpływa na skład - w przypadku IBD zwiększa się ilość szkodliwych bakterii, a poziom tych pożytecznych ulega zmniejszeniu. Po wzbogaceniu diety w truskawki zaś zaobserwowano odwrócenie tego niekorzystnego składu mikroflory u myszy z IBD. Owoce te mogą oddziaływać na szlaki metaboliczne u myszy z IBD, co z kolei może prowadzić do ograniczenia stanu zapalnego okrężnicy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć