Strona głównaZdrowieTruskawki i jagody wpływają na mózg

Truskawki i jagody wpływają na mózg

Bogaty w przeciwutleniacze wyciąg z jagód i truskawek ma pozytywny wpływ na mózg i może opóźniać proces starzenia się – wynika z najnowszych badań.
Naukowcy przeprowadzili szereg doświadczeń na szczurach, podczas których gryzonie wystawione zostały na działanie promieniowania. Miało to na celu pobudzenie behawioralnych i neuronowych reakcji, podobnych do tych zaobserwowanych w procesie starzenia się ludzi.

Badania pokazały, że szczury, których dieta w ciągu 8 tygodni przed wystawieniem na działanie promieniowania, uzupełniana była o wyciąg z truskawek i jagód (bogatych w przeciwutleniacze), były odporne na destruktywne działanie promieni na mózg.

Wyniki badań mają olbrzymie znaczenie dla chorób związanych z obniżaniem się kognitywnych funkcji mózgu jak np. choroby Parkinsona i Alzheimera. Ta ostatnia jest najpowszechniejszą formą demencji i dotyka obecnie 13 milionów ludzi na całym świecie.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy