20-01-2022
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Pierwsze tygodnie podnoszenia ciężarów wzmacniają układ siateczkowo-rdzeniowy (formację neuronów w pniu mózgu), a nie mięśnie.
Bywalcy siłowni mogą poczuć się sfrustrowani, gdy nie dostrzegają od razu rezultatów (podnoszenia ciężarów), ale ich wysiłki nie idą na marne: pierwsze tygodnie takich ćwiczeń skutkują wzmocnieniem układu nerwowego, a nie mięśni.
Mózg zawiaduje głównymi drogami nerwowymi schodzącymi do rdzenia kręgowego: drogą korowo-rdzeniową (CST) i drogą siateczkowo-rdzeniową (RST). Uważa się, że CST jest ścieżką dominującą, a RST spełnia rolę kontrolną. Jednak CST nie ulega zmianie podczas treningu siłowego, więc zwiększona siła musi mieć związek z bardziej prymitywnym RST.
W ramach testów nauczono małpy ćwiczyć za pomocą hantli, przy czym ich waga stopniowo wzrastała w ciągu dwunastu tygodni. Codziennie stymulowano korę ruchową i dwa szlaki ruchowe u zwierząt, mierząc powstałą w ten sposób aktywność elektryczną ramion. Podczas treningów wzrosła odpowiedź elektryczna wywołana stymulacją kory mózgowej i RST. Po kolejnych trzech miesiącach ćwiczeń oporowych stymulacja RST wywołała silniejszą reakcję po stronie rdzenia kręgowego połączoną z trenowanym ramieniem. Według uczonych to właśnie to może być „napędem" wzrostu .
Na podstawie: