Strona głównaZdrowieTrening HIIT obniża ryzyko demencji

Trening HIIT obniża ryzyko demencji

Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) może nie tylko zapewniać dobrą kondycję i siłę - może również zapobiegać zaburzeniom poznawczym związanym z wiekiem, w tym demencji.
Trening HIIT obniża ryzyko demencji [fot.  Scott Webb from Pixabay]
Jak się okazuje, mogą być skuteczniejsze niż ciągły trening, jeśli chodzi o zwiększenie przepływu krwi w mózgu u osób starszych.

Jakkolwiek trening interwałowy o wysokiej intensywności stał się popularny dla poprawy zdrowia układu krążenia, jego wpływ na zdrowie i funkcje mózgu nie był znany.

- Wraz z wiekiem zmniejsza się przepływ krwi do mózgu i osłabieniu ulega czynność tętnic. Wszystkie to ma związek z ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych i zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak . Odnalezienie sposobów na zwiększenie przepływu krwi i funkcji mózgu u seniorów ma więc kluczowe znaczenie - mówi dr Dr Tom Bailey z Uniwersytetu w Queensland.

Ćwiczenia interwałowe charakteryzują się krótkimi okresami intensywnej aktywności przedzielonymi okresami . - Jednym z odkryć jest to, że zarówno ćwiczenia, jak i okres odpoczynku miały znaczenie dla zwiększenia przepływu krwi w mózgu u ludzi starszych - wyjaśnia dr Bailey.

- Ćwiczenia interwałowe były tak samo skuteczne jak ćwiczenia ciągłe w zwiększaniu przepływu krwi w mózgu u seniorów w okresach aktywności i bardziej skuteczne niż ćwiczenia ciągłe, jeśli chodzi o ogólny wzrost przepływu krwi zarówno podczas wysiłku, jak i odpoczynku - stwierdza dr Bailey.

- Uważa się, że korzyści płynące z ćwiczeń dla funkcji mózgu są wywoływane nasileniem przepływu krwi i naprężeniem ścinającym, siłą tarcia krwi wzdłuż wyściółki tętnic, która występuje podczas ćwiczeń.

- Chcieliśmy określić, jakie ćwiczenia powodują największy wzrost przepływu krwi w mózgu, abyśmy pomóc zoptymalizować programy ćwiczeń - wyjaśnia dr Bailey. Przeprowadzone testy koncentrowały się na krótkotrwałym wzroście przepływu krwi w mózgu, w dalszym kroku eksperci chcą sprawdzić efekty ćwiczeń interwałowych dla zdrowia mózgu w dłuższej perspektywie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy