Strona głównaZdrowieTestosteron sposobem na poprawę pamięci u kobiet

Testosteron sposobem na poprawę pamięci u kobiet

To nie pomyłka, kobiecy organizm także produkuje testosteron i potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej prowadzą do rozmaitych problemów zdrowotnych, także tych dotyczących osłabienia zdolności poznawczych.
Dla kobiet początek wieku średniego niesie ze sobą szereg niepokojących objawów związanych ze zmianami hormonalnymi. Wzrasta ryzyko objawów otępienia - zwłaszcza mniej więcej w połowie siódmej dekady życia. Problemy z pamięcią obniżają jakość życia. Dlatego uczeni usilnie poszukują sposobów na powstrzymanie spadku zdolności poznawczych. Badacze z Monash University przeprowadzili testy, aby sprawdzić, czy przywrócenie poziomu testosteronu normalnego dla kobiet w wieku reprodukcyjnym u starszych kobiet przyczyni się do poprawy funkcjonowania mózgu i ochroni przed demencją.

W wieku rozrodczym poziom testosteronu w mózgu człowieka kobiet są kilkakrotnie większe niż estrogen jednak wraz z wiekiem, spadek poziomu testosteronu. W ramach wystawy testosteronu mózgu neuroprotekcyjne i potencjalnie mogą wywierać korzystny wpływ na naczyń krwionośnych mózgu, chociaż jest to jeszcze ustalone. Niektóre badania pokazują, że chemiczne lub chirurgiczne pozbawienia testosteronu u mężczyzn jest związane z zaburzeniami pamięci.

Po menopauzie produkcja testosteronu w organizmie kobiet znacząco się zmniejsza (tak samo rzecz ma się zresztą z estrogenami oraz progesteronem), proces ten odbywa się zwykle stopniowo i jest długotrwały w przeciwieństwie do tzw. żeńskich hormonów płciowych.

Testosteronu wykazuje m. in. działanie neuroprotekcyjne i może wywierać korzystny wpływ na naczynia krwionośne mózgu. Niektóre badania pokazują, że chemiczne lub chirurgiczne ograniczenie ilości testosteronu u mężczyzn jest związane z zaburzeniami pamięci.

W sześciomiesięcznym badaniu pilotażowym naukowcy odkryli, że małe dawki testosteronu podawane codziennie poprzez przezskórny aerozol były związane z poprawą zdolności uczenia się i polepszeniem pamięci w grupie dziewięciu kobiet po menopauzie. Jak stwierdzili autorzy badania, wstępne wyniki wyglądają obiecująco, ale trwają szersze randomizowane badania, które pozwolą ustalić, czy testosteron jest realną opcją dla poprawy zdolności poznania i zapobiegania demencji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:36:17, 19-02-2011 elzbietab44

    Badania na 9 kobietach.Rewelacja.Zaraz zaczną nam firmy farmaceutyczne wciskać cudowne preparaty.Nim inni naukowcy badając następne 9 kobiet obalą te rewelacje to firmy zbiją majątki.
  • 15:36:13, 19-02-2011 Eliza2

    Zabawa z hormonami...na pewno znajdzie zwolenniczki...To co jest naturalną reakcją organizmu zaczyna się kwestionować i poszukiwać eliksiru młodości. Szkoda, że nie prowadzi się badań nad cofnięciem czasu. Mogłabym zaproponować temat: Wpływ suplementów diety i hormonów na zwiększenie sprawności intelektualnej i zahamowanie procesu starzenia się organizmu na poziomie 30 lat życia.
  • 16:25:24, 19-02-2011 Katrin3783

    Na poprawę pamięci najlepsze są liści miłorzębu.
    Liście Miłorzębu do parzenia herbaty.
    Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba L.) należy do drzew o dużych walorach ozdobnych i leczniczych.

    Pochodzi z Chin gdzie uważany jest za symbol miłości, płodności, zdrowia i ciepła ogniska domowego.

    W ostatnim trzydziestoleciu z liści tego gatunku zaczęto wytwarzać ekstrakty. Z nich produkowane są leki przeciwdziałające miażdżycy oraz poprawiające centralne i obwodowe krążenie krwi.
    Liście zawierają, między innymi, ginkgoflawonoidy powodujące rozszerzenie i uszczelnienie naczyń w mózgowym obwodowym układzie krążenia, rutynę, witaminę C i inne mikro- i makroelementy.

    SPOSÓB UŻYCIA: 0,5g(ok. 1 całego liścia) zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem do zaparzenia przez ok. 5 min.
    Jest to naturalna metoda poprawy pamięci.
    www.waszsklep.com.pl
    ... zobacz więcej
  • 20:25:01, 19-02-2011 bronczyk

    Temat pracy mi się podoba. A dziewięć kobiet to jeszcze zbyt mało, aby uważać to badanie za naukowe. A gdzie dziewięć, które nie brało hormonu?
  • 20:40:15, 19-02-2011 babciela

    Kochani- wole mieć pamiec jaka mam-natomiast nie bardzo chciełabym , aby urosły mi wąsy. A nasze senioritki??
  • 21:42:46, 19-02-2011 bronczyk

    Wąsom mówię stanowcze - Nie.
    A z pamięcią nie tak najgorzej. Chociaz miłorzębu też nie pije.
  • 09:59:36, 20-02-2011 babciela

    A jeszcze- oprocz wasow i brody- gruczoł krokowy,gruby głos i insze meskie przymioty.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy