Strona głównaZdrowieTermy u stóp Karkonoszy

Termy u stóp Karkonoszy

Do wód przyjeżdżali tam Goethe, a nawet amerykański prezydent John Quincy Adams. Wkrótce z dobroczynnych właściwości cieplickich źródeł będą mogli korzystać wszyscy. W Jeleniej Górze-Cieplicach powstaną baseny termalne.
Termy Cieplickie mają stanąć nieopodal najstarszego w Polsce uzdrowiska w Cieplicach - obecnie dzielnicy Jeleniej Góry - do końca 2011 roku. Za ok. 55 mln zł powstanie całoroczny kompleks basenowo-rekreacyjny, wykorzystujący wody termalne o właściwościach leczniczych i profilaktycznych. Ich temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Dobroczynne działanie źródła cieplickie zawdzięczają zawartości czynnych związków siarki, krzemu oraz fluoru.

Projekt o nazwie Termy Cieplickie-Dolnośląskie Centrum Rekreacji Wodnej przewiduje budowę basenów rekreacyjnych z atrakcjami wodnymi (dzika rzeka, gejzery), basenów termalnych, zjeżdżalni, tryskaczy, jacuzzi, a także zespołu odnowy biologicznej, w którym znajdą się m.in.: sauny, bicze wodne, grota śnieżna i lodowa fontanna.

Kompleks będzie się składał z wewnętrznego basenu rekreacyjnego z czterema torami do pływania o długości 25 metrów każdy, 2 brodzików, 2 basenów termalnych, których fragmenty będą usytuowane na zewnątrz obiektu. Na piętrze budynku (+4,00) powstanie zaplecze gastronomiczne oraz antresola widokowa. Poziom +6,00 ma zostać zarezerwowany na zaplecza socjalne dla pracowników i salę wielofunkcyjną. Szacuje się, że pracę w tym obiekcie znajdzie kilkudziesięcioosobowa załoga.

Termy Cieplickie zostaną zbudowane na działce o powierzchni ok. 1,4 ha, na zdegradowanym terenie pofabrycznym. Miasto kupiło teren po fabryce maszyn papierniczych, znajdujący się w strefie ochrony klasy „B” Uzdrowiska Cieplice.

Władze Jeleniej Góry zakładają, że każdego roku z term cieplickich skorzysta około 195 tys. mieszkańców i turystów.

Inwestycja będzie dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jelenia Góra podpisała umowę z Polską Organizacją Turystyczną, zgodnie z którą otrzyma na budowę kompleksu 18 mln zł.

www.pmg.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X