19-08-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Zidentyfikowano szlaki nerwowe w mózgu, które wpływają na zachowania termoregulacyjne. Za pomocą takich zachowań z kolei wszystkie zwierzęta, także ludzie, regulują temperaturę ciała w odpowiedzi na zmiany w środowisku. Okazuje się, że ważnym elementem całego procesu są emocje.
Według japońskich badaczy lepsze zrozumienie sieci neuronowej mózgu może pomóc w opracowaniu strategii medycznych dla zapobiegania udarowi cieplnemu.
Wszystkie zwierzęta, w tym ludzie, wykorzystują zachowania termoregulacyjne, aby utrzymać ciała w określonych granicach, nawet gdy temperatura otoczenia jest bardzo odmienna. Strategie obejmują znajdowanie cieplejszych lub chłodniejszych miejsc, czy dostosowywanie postawy ciała. Jako konkretne przykłady można wskazać żółwie wygrzewające się w słońcu czy kogoś, kto korzysta z klimatyzacji i latem nosi koszulkę oraz krótkie spodnie.
Zachowanie termoregulacyjne ma związek z działaniem obszaru mózgu zwanego bocznym jądrem przyramiennym (lateral parabrachial nucleus, LPB). Zidentyfikowano dwie różne grupy neuronów w LPB, które przekazują informacje z termoreceptorów skóry do różnych obszarów przodomózgowia.
Naukowcy z Uniwersytetu Nagoya uważają, że określone przez nich ścieżki nerwowe wywołują nieprzyjemne emocje, które napędzają zachowania termoregulacyjne. Takie ustalenia pomagają lepiej zrozumieć przyczyny i . U niektórych osób wspomniane ścieżki nerwowe mogą nie wywoływać nieprzyjemnych emocji w odpowiedzi na odczucie ciepła i zimna. W rezultacie mogą nie podejmować żadnych działań nawet wtedy, gdy znacząco zmieniają się temperatury otoczenia.
W ramach eksperymentów zablokowano jedną ze ścieżek termosensorycznych u szczurów. Wówczas gryzonie nie unikały gorąca, a to doprowadziło u niektórych z nich do wzrostu temperatury ciała powyżej normalnego zakresu. Zablokowanie innej zidentyfikowanej ścieżki z kolei sprawiło, że szczury nie unikały zimna.
Podobny proces może mieć miejsce u ludzi, szczególnie wśród osób starszych. - W miarę starzenia się ludzi unikanie nadmiernego ciepła i zimna może być zaburzone z powodu zmniejszonej wrażliwości termoczujników skóry. Może to sprawiać, że seniorzy nie podejmują odpowiednich działań termoregulacyjnych - mówi prof. Kazuhiro Nakamura, współautor badań.
Z tego względu, zdaniem badaczy, osoby starsze powinny unikać opierania swoich zachowań termoregulacyjnych na czynnikach subiektywnych, takich jak emocje. Powinny natomiast reagować na obiektywne zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Na przykład, warto przenieść się w chłodniejsze miejsce na podstawie odczytów termometru i higrometru latem, nawet jeśli nie odczuwa się dyskomfortu.
Na podstawie:
Udar cieplny (porażenie cieplne, udar słoneczny) to nazwa stanu jaki występuje w wyniku przegrzania. Może do niego dojść w wyniku zbyt długiego wystawiania się na oddziaływanie wysokiej temperatury otoczenia. czytaj dalej »