Strona głównaZdrowieTerapia poznawcza „w kieszeni” - łatwy dostęp przy zaburzeniach psychicznych

Terapia poznawcza „w kieszeni” - łatwy dostęp przy zaburzeniach psychicznych

Osoby cierpiące na lęk, depresję i inne schorzenia psychiczne mogą wkrótce korzystać z aplikacji na smartfony, której celem jest interpretacyjna modyfikacja zaburzeń poznawczych (cognitive bias modification for interpretation, CBM-I), czyli sposób na zmianę nawyków psychicznych bez wizyty u terapeuty.
Terapia poznawcza „w kieszeni” - łatwy dostęp przy zaburzeniach psychicznych [fot. Pexels from Pixabay]
Testy pokazują potencjalną skuteczność CBM-I w połączeniu z (cognitive behavior therapy, CBT) w ostrych zaburzeniach psychiatrycznych.

Osoby cierpiące na , i inne schorzenia psychiczne mogą wkrótce skorzystać z aplikacji na smartfony zawierającej CBM-I, która ułatwia zmianę nawyków psychicznych bez wizyty u terapeuty.

CBM-I może być sposobem dostosowania podejścia terapeutycznego do użytku poza szpitalem.

- CBM-I to rodzaj interwencji zaprojektowanych w celu zmiany interpretacji niejednoznacznych sytuacji przez ludzi w bardziej pozytywny lub bardziej negatywny sposób. Pomaga zmienić niekorzystne interpretacje i nawyki psychiczne, które są związane z wieloma zaburzeniami psychicznymi - mówi psycholożka dr Courtney Beard.

CBM-I może obejmować serię pytań związanych ze skojarzeniami słownymi, które odnoszą się do codziennych sytuacji. Na przykład, może pokazać pacjentowi sytuację dotyczącą osoby ziewającej podczas rozmowy. Następnie pacjent jest pytany, czy ta osoba jest "zmęczona" czy "znudzona". Ktoś, kto odpowie "zmęczona", otrzymuje informację, że jej odpowiedź jest poprawna, a "znudzona" jest niepoprawna.

Poprzez powtarzanie, CBM-I jako rodzaj działań terapeutycznych pomaga przeformułować lub ponownie ocenić codzienne niejednoznaczne sytuacje.

- Ludzie mają do czynienia z niezliczoną ilością takich interakcji każdego dnia w swoim życiu - mówi dr Beard. - Jeśli masz tendencję do wyciągania do groźnych lub negatywnych wniosków, może to mieć ogromny wpływ na to, jak się czujesz, co robisz i jak reagujesz. Możesz utknąć w błędnym kole, który podtrzymuje zaburzenia lękowe lub depresję - wyjaśnia dr Beard.

Psychologowie opracowali więc i wdrożyli CBM-I, by rozszerzyć leczenie oparte na CBT w warunkach szpitalnych.

Prezentowano pacjentom skojarzenia słów i zdań, które zachęcały ich do pozytywnych interpretacji i odrzucania tych negatywnych. Wyniki badania wykazały, że CBM-I było praktyczne i akceptowalne dla pacjentów psychiatrycznych w stanie ostrym. Wielu z nich stwierdziło, że CBM-I było dla nich pomocne.

- Dzięki aplikacji na smartfony możemy zaoferować CBM-I znacznie większej liczbie osób jednocześnie. Wykorzystując aplikację mogą ćwiczyć nowe umiejętności, kształtować zdrowe nawyki mentalne i przestać automatycznie wyciągać pochopne wnioski. I mogą to zrobić na żądanie - wyjaśnia dr Beard.

- Aplikacja szybko pokazuje ludziom, co robi ich mózg. Pacjent widzi wiele sytuacji w krótkim czasie. Uświadamia sobie więc, jak często wyciąga negatywne wnioski, a to może być bardzo istotne. To trochę jak terapia poznawcza w kieszeni - ale nieco inna i znacznie szybsza - mówi dr Beard.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy