Strona głównaZdrowieTerapeutyczne funkcje tańca

Terapeutyczne funkcje tańca

Badania, których wyniki opublikowano w magazynie „The New England Journal of Medicine", miały na celu analizę wpływu różnych form rekreacji na ryzyko wystąpienia demencji w starszym wieku. Naukowcy odkryli, że często praktykowany taniec był jedyną aktywnością fizyczną z 9 badanych, która znacząco zmniejszyła ryzyko demencji u uczestników badania.
Terapeutyczne funkcje tańca Jak mówi główny autor badania, Joe Verghese, profesor neurologii na Albert Einstein College of Medicine, nie jest jasne, dlaczego taniec okazał się mieć taki efekt, ale przypuszcza się, że w przeciwieństwie do innych aktywności fizycznych, taniec również wiąże się jednocześnie ze znacznym wysiłkiem umysłowym i interakcjami społecznymi. Tego rodzaju stymulacja zaś zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję.

Taniec wydaje się również pomagać pacjentom z chorobą Parkinsona, uważają pracownicy Instytutu Rehabilitacji (Rehabilitation Institute) w Chicago. Leczącym się tu pacjentom proponuje się kursy tańca. Taka aktywność pomaga w znalezieniu nowych sposobów poruszania się i poprawie szybkości. Początkowo instruktorzy wprowadzają powolne ruchy podobne do baletu. Pacjentom proponuje się nawet obejrzenie zespołu Joffrey Ballet - wszak profesjonaliści mogą zainspirować...Z czasem „uczniowie" zyskują większą mobilność i są bardziej pewni siebie.

Taniec jako aktywność „lecznicza" nie stanowi novum. Ta nietypowa terapia zrodziła się kilka dekad temu, kiedy Marian Chace zaczęła wykorzystywać taniec w leczeniu pacjentów psychiatrycznych z St. Elizabeths Hospital w Waszyngtonie w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Chace prowadziła kurs „Taniec w celu komunikacji" („Dance for Communication") dla weteranów II wojny światowej umożliwiając im w taki sposób przekazać uczucia, które - zwłaszcza dla chorych psychicznie i mających doświadczenia traumatyczne ludzi - mogą być trudne do zwerbalizowania. Chace była współzałożycielką Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Tańcem (American Dance Therapy Association), które powstało w 1966 roku. Taniec i terapia ruchowa są wykorzystywane do osiągania korzyści psychologicznych - wzmagają powstawanie emocjonalnych związków między ludźmi. Dziś taniec jest stosowany w terapii wielu rozmaitych dolegliwości - od zaburzeń żywienia poprzez depresję aż po autyzm.

Terapeuci wykorzystujący taniec w swej pracy uważają, że istnieje silny związek między ciałem a umysłem, zaś taniec umożliwia ludziom pokazanie w sposób ekspansywny i zewnętrzny tego, co dzieje się w ich wnętrzu. To działa podobnie, jak terapia słowna, w której pacjenci korzystają z siły wypowiedzi, by wyrazić uczucia i złagodzić dyskomfort psychiczny lub ból. Taniec spełnia podobną funkcję, pomaga rozwijać fizyczne „słownictwo", by wyrazić emocje.

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy