Strona głównaZdrowieTen składnik odpowiada za skuteczne odchudzanie

Ten składnik odpowiada za skuteczne odchudzanie

Błonnik jest kluczem do walki z otyłością, mówią uczeni z Uniwersytetu Teksasu. Błonnik jest jednym z głównych składników, które pomagają w zachowaniu odpowiedniego poziomu masy ciała.
Ten składnik odpowiada za skuteczne odchudzanie [Fot. Mercedes Fittipaldi - Fotolia.com] Wyniki badań wskazują, że dieta zawierająca więcej niż przeciętne ilości błonnika, węglowodanów złożonych i owoców ma związek odpowiednią wagą i mieszczącymi się w normie ilościami tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że błonnik jest jednym z głównych składników, które pomagają w zachowaniu .

W badaniach wzięły udział 52 osoby z nadwagą lub oraz 52 osoby o w normie. Kiedy porównano diety uczestników, okazało się, że jadłospis pierwszej grupy zawierał więcej tłuszczów i białek, a mniej węglowodanów.

Ustalono też, że błonnik pokarmowy był głównym składnikiem odżywczym, który powodował znaczną zmianę ilości tkanki tłuszczowej. Osoby z grupy o dobrym BMI dostarczały sobie średnio o około trzy gramy więcej błonnika dziennie niż ludzie otyli, chociaż i tak nie wypełniały one rekomendacji National Fiber Council, zgodnie z którą dzienna dawka powinna wynosić 32 gramy.

We wcześniejszych badaniach odkryto, że duże spożycie błonnika pokarmowego mogło obniżyć poziom białka C-reaktywnego (CRP), markera stanów zapalnych, który jest wytwarzany w wątrobie. Zwiększone stężenie CRP oznacza wysokie ryzyko rozwoju oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Według danych WHO, na całym świecie niemal dwa miliardy ludzi ma nadwagę, a 600 milionów jest otyłych. Poziom otyłości podwoił się od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku, nadmierna waga zabija obecnie więcej ludzi niż .

Wyniki badań przedstawiono w Journal of the American Dietetic Association.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X