Strona głównaZdrowieTelemedycyna ratunkowa w Ostrowcu Świętokrzyskim

Telemedycyna ratunkowa w Ostrowcu Świętokrzyskim

W Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą. To druga w województwie placówka, która włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej Lifenet.
Do Medycznej Stacji Odbiorczej (MSO) uruchomionej w Świętokrzyskiem transmitować mogą na chwilę obecną trzy karetki: dwie z Lipska (woj. mazowieckie) oraz jedna z Opatowa (woj. świętokrzyskie). Liczba ta jednak będzie się zwiększać. Dodatkowo z ośrodkiem w Ostrowcu Św. współpracuje również Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) w Lipsku.

- Dzięki systemowi telemedycyny ratunkowej, którego serce bije w naszym szpitalu, będziemy mogli zaoszczędzić, tak ważny dla zawałowców, czas i nieść im pomoc przed upływem tzw. „złotej godziny” - mówi lek. med. Maciej Maliszewski, kierownik Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii NZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Szybka diagnostyka i bezpośredni transport pacjenta na zabieg ratujący życie nie tylko zmniejszy ryzyko jego zgonu, ale także skróci pobyt chorego w szpitalu oraz czas jego rehabilitacji i powrotu do zdrowia.

System Lifenet, za którego wdrażanie w Polsce odpowiedzialna jest firma Physio-Control, składa się z dwóch komponentów. Pierwszym z nich jest defibrylator-monitor Lifepak (wyposażony w moduły do teletransmisji), który znajduje się w karetce pogotowia bądź w SOR-ze. Drugim - MSO, a więc komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.

- System działa w prosty sposób. Wyniki badania EKG wykonane przez zespół pogotowia przesyłane są za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego w defibrylator modemu do szpitala, w którym znajduje się MSO - wyjaśnia Andrzej Kosik, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control. - Pełniący całodobowy dyżur kardiolog analizuje otrzymane zapisy i konsultując się z ekipą ratowniczą przez telefon, wytycza dalszą ścieżkę postępowania z pacjentem. Poważnie chorzy kierowani są bezpośrednio na zabieg angioplastyki. Dzięki temu zyskujemy cenny czas.

Sieć Lifenet działa już niemal we wszystkich województwach. Pod koniec kwietnia system obejmie już całą Polskę. W naszym kraju w trybie całodobowym pracuje ponad 45 MSO. Mogą do nich transmitować defibrylatory z ponad 40% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z 81 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy