Strona głównaZdrowieSzybkie zasypianie oznaką niedoboru snu

Szybkie zasypianie oznaką niedoboru snu

Trudno jest określić rekomendowaną dla wszystkich ilość snu - jedni potrzebują dłuższego, inni krótszego odpoczynku. Wiadomo jednak na przykład, że ci którzy zasypiają w ciagu krótszym niż siedem minut od położenia się do łóżka, mogą cierpieć na niedobór snu.
Szybkie zasypianie oznaką niedoboru snu [© olly - Fotolia.com] Nie da się precyzyjnie określić ilości snu niezbędnej dla optymalnego zdrowia. Niektórzy czują się wypoczęci już po kilku godzinach snu, inni dobrze funkcjonują, jeśli prześpią dziesięć godzin na dobę.

Potrzeby dotyczące snu wiażą się z wiekiem. Malutkie dzieci sypiają po 16 godzin na dobę, a nastolatki - ponad dziewięć. Starsi ludzie natomiast wcale nie potrzebują mniejszej ilości snu, ale nocą sypiają krócej, bo nadrabiają drzemkami w ciągu dnia.

Jak wskazują eksperci, odpowiednia ilość odpoczynku to taka, która powoduje, że budzimy się rześcy i mamy energię do działania. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że mamy niedobory .

Większość ludzi po położeniu się do łóżka potrzebuje około 15 do 20 minut na zaśnięcie. Jeśli się zasypia się znacznie szybciej, tj. w czasie krótszym niż siedem minut, oznacza .

Według ogólnych rekomendacji ludzie dorośli powinni spać sześć-osiem godzin na dobę, ale właściwie długość optymalnego odpoczynku różni się w zależności od jednostki.

Badacze są zdania, że niedobór snu może być zmniejszony - pod warunkiem, że sen jest traktowany tak priorytetowo jak jedzenie.

Nie otrzymywanie wystarczającej ilości snu może mieć wpływ na odruchy. Przykładowo, badania pokazują, że ci, którzy cierpią z powodu braku snu, popełniają więcej błędów. Amerykańscy naukowcy ostrzegają, przedłużający się niedostateczny odpoczynek mieć poważne negatywne konsekwencje zdrowotne. Wśród nich najczęściej jest: , , choroby serca, , trudności w uczeniu się i wypadki samochodowe. Z drugiej strony, eksperci wskazują, że bardzo długie spanie może być oznaką depresji i innych zaburzeń.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy