Strona głównaZdrowieSztuczne barwniki w żywności

Sztuczne barwniki w żywności

Syntetyczne barwniki w żywności są tak powszechne, że zwykle ignorujemy je w składzie produktów regularnie przez nas spożywanych. O potencjalnych szkodliwych skutkach spożywania sztucznych barwników warto jednak wiedzieć więcej.
Sztuczne barwniki w żywności [© Sylvie Bouchard - Fotolia.com] Producenci korzystają z różnych barwników, lecz te naturalne, czyli pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, są rzadziej stosowane głównie ze względu na koszty. Dodatkowo w przypadku barwników syntetycznych, intensywny kolor utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas. Mimo wszystko na sklepowych półkach możemy znaleźć produkty pozbawione konserwantów i sztucznych barwników.

Polacy są przyzwyczajeni do konsumpcji produktów sztucznie zabarwionych. Wynika to po części z nieświadomości szkodliwych dla zdrowia skutków spozywania nadmiaru tych substancji. U astmatyków może się to skończyć wzmożonym atakiem choroby, zaś u innych uczuleniem, katarem, czy wysypką.

Barwniki znajdujące się na tzw. liście-E czyli są dozwolone do spożywania na terenie Unii Europejskiej, co oznacza że jeśli producenci dotrzymuja norm w ich stosowaniu, nie wpływają one niekorzystnie na zdrowie przeciętnego konsumenta (który równiez spożywa je z umiarem). Należy jednak uważać uważać na ilość przyjmowanych substancji.

Na przykład E-133, czyli błękit brylantowy, jest używany w wielu wypiekach, słodyczach i napojach bezalkoholowych. Zbyt duże jego dawki mogą powodować uszkadzanie chromosomów w jądrach komórek, co przyczynia się do niekontrolowanej mutacji i podziału komórek i zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Flawoksantyną, czyli barwnikiem E-161a, opryskuje się pomarańcze, a skutki są podobne jak w przypadku barwnika błękitnego. Amerykańska Agencja Żywności i Leków proponowała nawet całkowity zakaz używania tego barwnika. Zielony E-140 stosowany w słodyczach i różnego rodzaju napojach, spożywany w nadmiarze może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór pęcherza.

Barwnik czerwony E-122, zawierający m.in. azorubinę, używany chociażby w wiśniowych nadzieniach czy lodach, jest przez część naukowców wiązany z uszkadzaniem nerwów i rakiem tarczycy, z kolei barwniki żółte, które możemy znaleźć w niektórych serach, wędlinach, pieczywie czy żelatynie, mogą powodować guzy nadnerczy i nerek, uszkodzenia chromosomów – z tego właśnie powodu w Norwegii i Szwecji zabroniono nawet ich używania.

Lista szkodliwych barwników, konserwantów, czy zagęszczaczy jest jednak o wiele dłuższa. Przeciętnemu konsumentowi byłoby ciężko całkowicie zrezygnować ze spożywania produktów sztucznie zabarwionych, jednak można je ograniczyć, lub wybierać te z krótszą listą E na opakowaniu. Wystarczy nieco więcej uwagi przy sięganiu po dany produkt ze sklepowej półki i uwrażliwienie na te bardziej szkodliwe. Na dłuższą metę może to mieć zbawienny wpływ dla naszego zdrowia.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy